Gelir unsurlarından ücretler ve menkul sermaye iratlarının ayırma ilkesi açısından incelenmesi ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 87578
  2. Yazar: OSMAN FATİH SARAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİNNUR ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
133 ÖZET Ayırma ilkesi, vergi ödeme gücüne ulaşma yöntemlerinden biridir. Çalışmanın amacı, ücretler ve menkul sermaye iratlarını analiz etmek ve sonuçta ülkemizde gelir vergisi ışığı altında ayırma ilkesinin bu iki gelir için uygunluğunu belirlemektir. Amacımıza ulaşmak için ücretler ve menkul sermaye iratları arasında karşılaştırma yapılmıştır. Ülkemizde ücretlerin vergi yükünün menkul sermaye iratlarının vergi yükünden daha yüksek olduğu görülmektedir. Dolayısıyla bu ilkenin olması gerektiği gibi uygulanamadığı açıktır. Bu tezde ayırma ilkesinin ideal biçimde uygulanabilmesi için ücretlere farklı vergi oranları uygulanması, özel indirimin tutarının artırılması, en az geçim indiriminin uygulanması ya da asgari ücretin vergi dışında bırakılması gerektiği sonucuna varılmıştır. Unutmamamız gerekir ki, ayırma ilkesi, vergilendirmede adaletin sağlanması için en önemli ilkedir.
Özet (Çeviri)
134 SUMMARY Discrimination principle is one of the methods for reaching tax paying ability. In this thesis, the aim is to analysis the wages and the security incomes (movable assets incomes) and as a result to understand if this two incomes are suitable to the discrimination principle and in our country under the light of our income tax low. In order to reach to our aim, wages and security income had been made a correspondence. In our country, it can be seen that the tax burden on the wages is higher than the tax burden on the security income. Because of this result, it is very clear that this principle can't be applied as we have to. In this thesis we had reached such result for the ideal application of discrimination principle as; we have to apply various tax rates for wages, rise special allovance amounts and also apply minimum living allovance or we mustn't apply tax on minimum wage. We must never forget that the discrimination principle is the most important principle for justice of taxation.