Sık ventriküler ekstrasistolleri (VES) olan hastalarda yüksek yoğunluklu aralıklı egzersizin ves sıklığına etkisi
The effect of high-intensity interval training on the frequency of frequent ventricular extrasystoles in patients
- Tez No: 875833
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH TOPAL, DOÇ. DR. BURAK SEZENÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Ventriküler ekstrasistol (VES) klinik pratikte sık karşımıza çıkan bir aritmidir. Artmış VES sıklığı kalp yetersizliği ve ani ölüm riskinde artış ile ilişkilidir. Bu çalışmada yapısal kalp hastalığı olmayan, sık VES saptanan hastalarda yüksek yoğunluklu aralıklı aerobik egzersizin (HIIT) VES sıklığı üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmaya Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi kardiyoloji polikliniğine çarpıntı şikayeti ile başvuran, 24 saatlik holter EKG kaydı sonucunda sık VES saptanan ve yapısal bir kalp hastalığı olmayan 32 hasta alındı. 16 hasta HIIT grubuna 16 hasta kontrol grubuna atandılar. HIIT grubuna haftada 3 gün gözetimli egzersiz tedavisi uygulanırken, kontrol grubuna haftada 3 gün gözetimsiz aerobik egzersiz önerildi. Tüm hastalara non-farmakolojik tedaviler (sigara ve kafein bırakma, spor yapmak gibi) önerildi. Hiçbir hastaya medikal tedavi başlanmadı. Hastalar çalışma başlangıcında ve bitişinde, SF-36 anketi ve likert ölçeği ile değerlendirildiler. Çalışma sonunda tüm hastalar VES sıklığındaki değişikliği saptamak için 24 saatlik holter EKG kaydı ile yeniden değerlendirildiler. Çalışma başlangıcında değerlendirilen hastaların demografik özellikleri, ekokardiyografi parametreleri ve laboratuvar değerleri iki grup arasında benzerdi. VES sıklığı başlangıca göre kontrol grubunda istatistiksel anlamlı azalma göstermezken (p=0,087), HIIT grubunda anlamlı azalma göstermiştir (p=0,018). Ancak iki gruptaki VES sıklığındaki azalma karşılaştırıldığında, HIIT uygulamasının üstünlüğü saptanmamıştır (p=0,183) Egzersiz sırasında ölçülen parametreler karşılaştırıldığında, koşu süresi ve anerobik eşikteki VO2 değerlerinde HIIT uygulamasının üstünlüğü gösterilmiştir (sırasıyla p=0,041, p=0,014). Ancak VO2max, MET, anerobik treshold ve VE/VCO2 değerlerinde iki grup arasında istatistiksel anlamlı farklılık izlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Ventricular extrasystole (VES) is a commonly encountered arrhythmia in clinical practice. Increased VES frequency is associated with higher risks of heart failure and sudden death. This study aimed to investigate the effect of high-intensity interval training (HIIT) on the frequency of VES in patients with frequent VES but no structural heart disease. Thirty-two patients who presented with palpitations at the cardiology clinic of Gazi University Medical Faculty and were found to have frequent VES on a 24-hour Holter ECG, without structural heart disease, were included in the study. Sixteen patients were assigned to the HIIT group and 16 to the control group. The HIIT group underwent supervised exercise therapy three days a week, while the control group was advised to perform unsupervised aerobic exercise three days a week. All patients were advised on non-pharmacological treatments (such as quitting smoking and caffeine, and engaging in physical activity). No patient received medical treatment. Patients were evaluated at the beginning and end of the study using the SF-36 questionnaire and a Likert scale. At the end of the study, all patients were re-evaluated with a 24-hour Holter ECG to determine changes in VES frequency. At the beginning of the study, the demographic characteristics, echocardiographic parameters, and laboratory values of the patients were similar between the two groups. While the frequency of VES did not show a statistically significant decrease in the control group (p=0.087), it showed a significant decrease in the HIIT group (p=0.018). However, when comparing the reduction in VES frequency between the two groups, the superiority of HIIT was not established (p=0.183). When comparing the parameters measured during exercise, the HIIT group showed superiority in running duration and anaerobic threshold VO2 values (p=0.041 and p=0.014, respectively). However, no statistically significant differences were observed between the groups in terms of VO2max, MET, anaerobic threshold, and VE/VCO2 values.