Üniversite öğrencilerinde dijital oyun bağımlılığının duygu düzenleme güçlüğüne ve sosyal kaygı düzeyine etkisinin incelenmesi
Examining the effects of digital game addiction on emotion regulation difficulty and social anxiety levels among university students
  1. Tez No: 875968
  2. Yazar: SEVİM ALTIOK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİT KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, internet erişimi ve dijital materyallerin artmasıyla büyük bir toplumsal sorun olan ve son zamanlarda üniversite öğrencileri arasında yayılan dijital oyun bağımlılığının, duygu düzenleme güçlüğü ve sosyal kaygı düzeyine etkisini incelemiştir. Çalışma, Manisa ilindeki üniversitelerde eğitim gören toplam 406 üniversite öğrencisi üzerinde yürütülmüştür. Örneklem, rastgele örnekleme yöntemi kullanılarak seçilmiş olup, bu örneklemin içinde 273 kadın ve 133 erkek öğrenci bulunmaktadır. Tüm bulgular, mevcut literatür ışığında detaylı bir şekilde tartışılmıştır. Çalışmanın önemi, sınırlılıkları, çıkarımları ve gelecek araştırmalar için öneriler de kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır. Araştırmada“Yetişkinler için dijital oyun bağımlılığı ölçeği”,“Sosyal Kaygı Ölçeği”,“Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Ölçekler 406 üniversite öğrencisine uygulanmıştır. Toplanan verilerin analizi için SPSS 27 yazılımında Pearson Korelasyon Analizi, Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi, Bağımsız Gruplar t-Testi ve ANOVA testleri kullanılmıştır. Çalışmanın neticesinde dijital oyun bağımlılığı ile duygu düzenleme güçlüğü ve sosyal kaygı düzeyi arasında pozitif korelasyon sonucu elde edilmiştir. Dijital oyun bağımlılığında erkeklerin kadınlara oranla daha yatkın olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Duygu düzenleme ve sosyal kaygı değişkenleri bağlamında değerlendirdiğimizde dijital bağımlılık düzeyinin artması kadınları daha fazla etkilemektedir. Çalışmanın sonucunda dijital oyun bağımlılığının cinsiyete yaşa ve eğitim düzeyine göre anlamlı olarak farklılaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of digital gaming addiction, a significant societal issue exacerbated by increased internet access and digital materials, on emotion regulation difficulties and social anxiety levels among university students, which has recently become widespread among them. The research was conducted on a total of 406 university students studying in universities in the Manisa province. The sample was selected using random sampling, consisting of 273 female and 133 male students. All findings have been thoroughly discussed in light of the existing literature. The significance, limitations, implications, and recommendations for future research were also comprehensively addressed. The study utilized the“Digital Gaming Addiction Scale for Adults,”“Social Anxiety Scale,”“Emotion Regulation Difficulty Scale,”and“Personal Information Form.”These scales were administered to 406 university students. Data analysis was conducted using Pearson Correlation Analysis, Multiple Linear Regression Analysis, Independent Samples t-Test, and ANOVA tests in SPSS 27 software. The results indicate a positive correlation between digital gaming addiction and emotion regulation difficulties, as well as social anxiety levels. It was found that males are more prone to digital gaming addiction compared to females. Furthermore, an increase in digital addiction levels disproportionately affects females when considering emotion regulation and social anxiety variables. The study concludes that digital gaming addiction varies significantly based on gender, age, and educational level.