Farklı sosyo-ekonomilk düzeydeki babaların altı, on, ondört yaşlarındaki çocuklarının eğitimine katılımlarının değerlendirilmesi
Evaluating the participation of the father from different socio-economic level in the education of their children at the age of six, ten, fourteen
- Tez No: 87598
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ÖMEROĞLU TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 409
Özet
Bu çalışma alt ve üst sosyo-ekonomik düzeydeki babaların altı, on ve ondört ya şındaki çocuklarının eğitimine katılıp katılmadığını saptamak amacıyla yapılmıştır. Ankara ili Mamak ve Çankaya ilçelerinde Devlet İstatistik Enstitüsü verilerine göre alt ve üst sosyo-ekonomik düzeydeki 191 çocuğun toplam 382 anne-babası örnek- lemi oluşturmuştur. Araştırmacı tarafından geliştirilen görüşme formu anne-babalara yüzyüze ve bi rebir görüşme yoluyla uygulanmıştır. Verilerin analizi Ki kare, Cohens Kappa ve Fisher's Güvenirlik Katsayısı ile ya pılmıştır. İstatistiki işlemlerden sonra düz tablolardan elde edilen sonuçlara göre alt ve üst SED'deki babalar ile alt ve üst SED'deki anneler arasında fark önemlidir (p0.05). Alt ve üst SED'deki annelerin eğitime katılımı çocuğun cinsiyetine göre değişiklik göstermektedir. Alt ve üst SED'deki baba ve annelerin yaşı çocuğun eğitimine katılımlarını çoğunlukla etkilemektedir,. Bu etki bir yaş grubunun düzenli belirginliği şeklinde olmayıp ifadelere göre değişiklik göstermektedir. Alt ve üst SED'deki babaların öğrenim durumu çocuğun eğitimine katılımını etkilemektedir. Alt SED'de çoğunlukla öğrenim düzeyi ile paralellik gösteren katılım üst SED'de tersinedir. Çoğunlukla öğrenim düzeyi yükselirken katılım oranı düşmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was made to ascertain whether the parents in the lower and upper socio-economic levels contribute to the education of their children in the age groups of six, ten and fourteen years. The population of the study were 382 parents of 191 children in lower and upper SELs as per the State Institute of Statistics data in Mamak and Çankaya Sub-prefectures of Ankara Province. In the implementation of the study, the survey form developed by the researcher was applied to the parents in individual face-to-face inquiries. Analyses of data were made through Chi-square, Cohens and Kappa methods and using the Fisher reliability coefficient. According to the results derived from the straight tables subsequent to the statistical work, the difference is significant between the parents in the upper and lower SELs (p0,05). The maternal participation to the education differs according to the education level in both SELs. The results extracted from the cross tables show that around one half of the replies to the questions regarding the parental contribution to the children's education in the lower SEL is convergent and the remaining half is found to be divergent and fathers do not contribute to the education in both the divergence and convergence situations while the parental contribution in the upper SEL is somewhat in the convergence direction, meaning a partial contribution. It should not be forgotten, however, that replies suggesting a divergence may not be minimised.382 Children's ages and sexes do not influence the paternal contribution to the education in the lower SEL whereas an opposite tendency is noted in the upper SEL. Paternal age does not exert an effect on their contribution to the education while their education level is ascertained to exert such an influence. The parental age factor in the upper SEL is immaterial for their contribution, with a partial correlation with the education level. The greatest contribution was found to be given by the group of graduates of senior high schools and their equivalents, versus a partial correlation in the upper SEL with a shift toward partial confluence. Paternal education levels in the lower and upper SELs influence their contribution to the children's education. This participation is generally concurrent with the paternal education level in the lower SEL, and opposite in the upper one. As a general rule, the participation diminishes in the higher education levels.