Alt ve üst sosyo-ekonomik düzeydeki 6 yaş çocuklarının sosyal oyun davranışlarıyla anne-baba tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
A Study on the relationship between six aged childrens social play behaviour and parental attitudes from low and upper socio-economic levels
  1. Tez No: 89226
  2. Yazar: AYŞE DİLEK ÖĞRETİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ÖMEROĞLU TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Home Economics, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 392
Özet
ÖZET Çocukların iyi yetiştirilmesinde ailenin önemli olduğu bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı altı yaşındaki çocukların sosyal oyun davranışları ile anne baba tutumları arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak olarak belirlenmiştir. Bu amaçla, altı yaş çocuklarının sosyal oyun davranışlarıyla anne-baba tutumları arasında; sosyo-ekonomik düzeye, cinsiyete, kardeş durumuna ve annenin çalışma durumuna göre ilişki bulunup bulunmadığı araştırılmıştır. Bu çalışmanın örneklemini anaokuluna devam eden altı yaşındaki 32 kız ve 32 erkek çocuk oluşturmaktadır. Çocuklar ve ailelerine ilişkin tanıtıcı bilgiler Kişisel Bilgi Formu ile elde edilmiştir. Çocukların anne-baba tutumlarını nasıl yorumladıkları hakkında bilgi toplamak için Aile Tutum Testi (Family Attitudes Test), çocukların sosyal oyun davranışlarını doğal ortamında izleyen ve davranışlarını aralıksız kaydedebilen Spesimen Kaydı Yöntemi, ailenin çocuğunu yetiştirirken kullandığı tutumları belirlemek amacıyla Aile Hayatı ve Çocuk Yetiştirme Tutum ölçeği (Parentel Attitude Research Instrument; P.A.R.I.) kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizleri, bilgisayar S.P.S.S. 7.52. istatistik programıyla yapılmıştır. Altı yaşındaki çocukların sosyal oyun davranışlarıyla anne-baba tutumlarını sosyo-ekonomik düzeyin,, cinsiyetin, kardeş durumunun ve annenin çalışma durumunun etkilediği tespit edilmiştir Aile tutum testindeki resimleri çocuklar annenin çocuğuna karşı davranışı koruyucu olarak; adam-çocuk ilişkisini iyi olarak; çocuğun yalnız olduğu zamanları yaramazlık yaptı cezalı olarak; çocuğun düşünceli olduğu zamanı anne babasına kızgın olarak; çocuğun yalnızlık süresini kısa süre olarak; anne babadan çocuğa gelebilecek bir saldırıyı tehlikeli olarak; yasaklanan bir şeyi yaparak ceza almanın tehlikeli olmadığını söyleyerek, anne çocuk ilişkisini iyi olarak; çocukları bazen uslu bazen yaramaz olarak; annenin tutumunu belli değil olarak; anne baba arasındaki tartışma konusunun çocuk hakkında olarak yorumlamışlardır. Ayrıca sosyal oyun davranışlarından saldırganlık, başatlık, işbirliği, sosyal gizilgüçlü ve uysallık davranışlarıyla yukarıdaki yorumların daha fazla ilişkili olduğu görülmektedir. Bu sonuçlara göre anne baba tutumlarının çocukların sosyal oyun davranışlarını önemli ölçüde etkilediği görülmektedir. Bu nedenle, anne-babaların çocuklarına demokratik ortam yaratarak onların tüm gelişimlerini olumlu yönde katkı sağlayabilecekleri açıklanarak bu konuda toplum bilincinin oluşturabilmesi için çeşitli önlemler alınmalıdır. Daha sonraki araştırmalarda farklı örneklem guruplar üzerinde ve başka değişkenler kullanılarak bu konunun farklı yönlerinin incelenmesi bu konuya yeni boyutlar katacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is known that family is important in bringing children up well. The objective of this study is to find out the relationship between children's social play behaviour and parental attitude. For this purpose, it is examined whether there is any relationship between six year old children's social play behaviour and parental attitude in respect of socio economic level, gender, sibling situation and mother's working status. The specimen of this study consists of 32 girls ando 32 boys at the age of six attending kindergarten. Descriptive information about children and their parents were obtained by using the Individual Data Form. In order to collect data on how children evaluate parental attitude, the Family Attitudes Test, to monitor children's social play behaviour under natural conditions and to continuously record their behaviour, the Specimen Record Method and to determine parental attitudes for bringing their children up, the Parental Attitude Research Instrument (P.A.R.I.) were used. The analyses of the data collected was carried out by using a computer statistic programme, namely S.P.S.S. 7.52. It is established that social play behavior of six-year old children and parental attitude are affected by socio-economic level, gender, sibling situation and mother's working status. Thus, mother's behaviour towards child is interpreted as protective; man-child relationship as good; when child is alone as being punished since child is mischievous; when child is pensive as child is angry with his/her parents; child's loneliness period as short time; any parental attact against child as dangerous; being punished as a result of doing what is forbidden as not dangerous; children as sometimes good, sometimes mischievous; mother's attitude as unknown; and the subject of discussion betwenn parents as about child. It is seen that social play behavior is more related to aggression, leadership, cooperation, antisocial and docility behavior. According to these results, it is seen that parental attitudes affect children's social play behaviour to a great degree. Therefore, various measures should be taken in order to creat social conscious via explaining that establishing democratic conditions for children, parents whole can positively contribute to cihld's whole progress. In further researches, to study other aspects of the subject by using different specimen groups and other variables will add new dimensions to this subject.