İnsan kaynakları uygulamalarının örgütsel bağlılık ve iş performansı üzerine etkileri
Effects of human resources practices on organizational commitment and business performance
  1. Tez No: 876123
  2. Yazar: OĞUZHAN BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ERKASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, insan kaynakları (İK) uygulamalarının örgütsel bağlılık (ÖB) ve iş performansı (İP) üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu çalışmanın bu bağlantıları analiz etmesi, çalışan bağlılığını (ÇB) ve performans sonuçlarını iyileştirmeyi amaçlayan firmalar için önemli içgörüler sağlamayı amaçlamaktadır. Tasarım/Metodoloji/Yaklaşım: Bu çalışmada, çeşitli sektörlerden 510 katılımcıdan oluşan bir örneklem büyüklüğü ile nicel bir araştırma tasarımı kullanılmıştır. Bu çalışmada, İK uygulamaları, ÖB ve İP arasındaki ilişkileri araştırmak için tabakalı örnekleme teknikleri ve regresyon ve korelasyon katsayıları da dahil olmak üzere nicel analizler kullanılmış, böylece kurumsal düzeyler ve sektörler arasında kapsamlı içgörüler sağlanmıştır. Bulgular: Bu çalışmanın bulguları, İK uygulamaları, ÖB ve İP arasında güçlü ve faydalı ilişkiler olduğunu göstermektedir. Katılımcıların yaklaşık %72'si İK prosedürlerinden yüksek memnuniyet duyduklarını belirtmiş, bu da çalışmanın varsayımlarını ve hedeflerini destekleyecek şekilde daha yüksek örgütsel bağlılık ve iş performansı ile ilişkilendirilmiştir. Sonuç: Bu çalışma, ÖB ve İP'nin artırılmasında insan kaynakları uygulamalarının kritik önemini vurgulamaktadır. Elde edilen iyi bulgular, bu çalışmanın amaçlarıyla örtüşmekte ve firmalara daha iyi işyeri sonuçları için insan kaynakları stratejilerini değiştirmeleri konusunda faydalı bilgiler vermektedir. Özgünlük/Değer: Bu çalışma, insan kaynakları uygulamaları, ÖB ve İP arasındaki ilişkiyi derinlemesine incelemesi bakımından benzersizdir. Geniş bir örneklem ile sağlam bir nicel yaklaşım kullanan çalışma, mevcut bilgilere katkıda bulunan ve İK stratejilerini optimize etmek isteyen firmalar için uygulanabilir tavsiyeler sağlayan önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this research is to examine the effects of human resources (HR) practices on organizational commitment (OB) and job performance (WP). This study's analysis of these connections aims to provide important insights for firms aiming to improve employee engagement (EE) and performance outcomes. Design/Methodology/Approach: This study used a quantitative research design with a sample size of 510 participants from various industries. This study used stratified sampling techniques and quantitative analysis, including regression and correlation coefficients, to investigate the relationships between HR practices, LO and WP, providing comprehensive insights across organizational levels and sectors. Findings: The findings of this study show that there are strong and beneficial relationships between HR practices, LO and IP. Approximately 72% of participants reported high satisfaction with HR procedures, which was associated with higher organizational commitment and job performance, supporting the hypotheses and objectives of the study. Conclusion: This study emphasizes the critical importance of human resources practices in increasing LO and IP. The good findings obtained coincide with the aims of this study and provide useful information for companies to change their human resources strategies for better workplace results. Originality/Value: This study is unique in that it examines in depth the relationship between human resources practices, LO and WP. Using a robust quantitative approach with a large sample, the study provides important information that adds to existing knowledge and provides actionable recommendations for firms looking to optimize their HR strategies.