Genç yetişkinlerde dini yönelimin, yaşam doyumu ve psikolojik dayanıklılık üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of religious origination on life satisfaction and psychological resilience in young adults
- Tez No: 876208
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİT KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
İnsanlar, yaşamları gereği her duruma ve her olaya karşı ruhsal ve bedensel bir tepkimeye cevap vermektedir. Bu durum ve olaya bağlı olarak gelişen ve en çok da etkileyen ruhsal tepkimeye kendi içerisinde bir cevap vermektedirler. Her alanda ve her durumda karşılaşılan ve insanların üzerinde kalıcı ya da geçici etkiler bırakan olay ya da durumlar, her yaş grubu içerisinde de farklılıklar göstermektedir. Özellikle, genç yetişkinler hayatın her alanında ya da her durumunda en çok etkilenen gruplar arasında yer almaktadır. Genç yetişkin bireyler, bu yaş aralığında olması gerekenden de meraklı ve sorgulayıcıdır. En çok da din üzerinden bir sorgulama yaparlar. Din her dönemde ve her alanda insanlar üzerinde çok fazla etki yaratan bir değer olarak karşımıza çıkmaktadır. Genç yetişkin bireyler ise, özellikle dini sorgularken ruhsal olarak da olumlu ya da olumsuz etkilenebilmektedir. Din iki temel grup şeklinde değerlendirilmektedir. Bunlar; İçsel yönelim ve dışsal yönelim. Bu yönelimler doğrultusunda genç yetişkin bireyler, üzerinde dini yönelimler farklı sonuçlarda ortaya çıkarmaktadır. Bazı genç bireyler üzerinde dini yönelimler, yaşam doyumunu yükseltip, psikolojik dayanıklılığını arttırmaktadır. Eş zamanlı olarak ilerleyen ve etki eden bu etkiler, yaşam doyumu ve psikolojik dayanıklılığı arttırıp aynı zamanda düşürmektedir. Bu durum genel geçer bir durum olmamakla birlikte tam tersi bir durum da yaşatmaktadır. Bu etkiler her genç bireyde olası etkilere karşı farklılık yaratmaktadır. Bu farklılıklar; sosyal statü, yaş, cinsiyet, kültür, sosyal çevre ve aile olmak üzere pek çok alanda da genç bireyler üzerinde gösterdiği etkiler değişiklik gösterebilmektedir. Bu etkilerin neticesi tam olarak bireyi etki eden durum ve olaylar çerçevesinde incelemeye bağlı olarak netlik kazandıracaktır. Tüm bunların ekseninde, dini yönelim, genç bireyler üzerinde; yaşam doyumunu yükseltip psikolojik dayanıklılığını da desteklemektedir. Bu durumlar birbiri ile ilintili olarak paralel sonuçları da getiri olarak bireyin üzerinde etki etmektedir. Bu araştırmada hedeflenen ana unsur, bireylerin dini bireylerin dini yönelimlerinin, insanların yaşam doyumlarının seviyesine ve olaylara, durumlara veyahut çevreye karşı gösterdikleri psikolojik dayanıklılıklarına ne şekilde etki ettiğini göstermektir. Kişilerin aynı zamanda dini yönelimlerinin de yaşam doyumlarını olumsuz etkilediğinin farkındalığını kazanması ve inançlarına veya inanış biçimlerini yeniden gözden geçirebilmesi hedeflenmektedir. Bu araştırmada, kişilerden veriler dijital platformlarda toplanıp, istatistiki veriler ile desteklenmiştir. Bu araştırmada, kişilerden veriler dijital platformlarda toplanıp, istatistiki veriler ile desteklenmiştir. Katılımcılara tahmini 10-15 dakika içinde anket formunu cevaplamışlardır. Anket formunun içeriğinde bilgilendirilmiş onam formu, kişisel bilgi formu, dini yönelim ölçeği, psikolojik dayanıklılık ölçeği ve yaşam doyumu ölçeği ile toplamda 5 bölümden oluşmaktadır. Araştırma kapsamında nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Konu gereği, incelenen değişken sayısı ve bu değişkenlerden her birinin bir diğerini etkilemesi söz konusu olduğundan, en uygun araştırma yöntemi seçilmiştir. Araştırma sonucunda dini yönelimin genç yetişkinler üzerinde, yaşam doyumu ve psikolojik dayanıklılık seviyelerinde doğrudan ve dolaylı bir şekilde etkilediği gözlemlenmiştir. Din, genç bireyler üzerinde oldukça yüksek seviyelerde değişkenlik gösterip, psikolojik açıdan da çok fazla etkilemektedir. Bu çalışmanın genel bağlamına bakıldığında, genç bireyler üzerinde dini inanç bağlamında, yaşam doyumu ve psikolojik dayanıklılığı doğrudan etkilemektedir. Ana sonuç ise din, yaşam doyumu ve psikolojik dayanıklılığa etki edebilmekte ve süreç ve işleyişe bağlı olarak genç bireyler üzerinde olumlu-olumsuz etkiler bırakabilmektedir.
Özet (Çeviri)
People respond to every situation and event with both mental and physical reactions throughout their lives. They respond to the emotional reactions that develop depending on the situation and event and are most affected by it. Events or situations encountered in every field and in every situation that leave lasting or temporary effects on individuals vary among different age groups. Especially, young adults are among the groups most affected in every aspect or situation in life. Young adult individuals are more curious and questioning than they should be in this age range. They particularly question through religion. Religion appears as a value that has a significant impact on individuals in every period and in every field. Young adults, especially when questioning religion, can be influenced both positively and negatively emotionally. Religion is evaluated in two main groups: internal orientation and external orientation. In line with these orientations, young adults produce different results in terms of religious orientations. For some young individuals, religious orientations increase life satisfaction and enhance psychological resilience. Simultaneously progressing and influencing these effects can both increase and decrease life satisfaction and psychological resilience. Although this is not a universally applicable situation, it also creates the opposite situation. These effects create differences in young individuals against possible effects in many areas such as social status, age, gender, culture, social environment, and family. The outcome of these effects will be clarified depending on the situation and events that affect the individual.. In the center of all this, religious orientation increases life satisfaction and supports psychological resilience in young individuals. These situations affect the individual in parallel as interrelated results. The main objective of this research is to demonstrate how individuals' religious orientations impact their levels of life satisfaction and psychological resilience in response to events, situations, or their environment. The aim is to raise awareness among individuals that their religious orientations may also negatively affect their life satisfaction and encourage them to reconsider their beliefs or forms of faith. In this research, data were collected from participants through digital platforms and supported by statistical data. Participants completed the survey form within an estimated 10-15 minutes. The survey consisted of five sections: an informed consent form, a personal information form, a religious orientation scale, a psychological resilience scale, and a life satisfaction scale. The research employed a quantitative research method, specifically a correlational survey model, given the number of variables examined and their potential mutual influence on each other. As a result of the research, it was observed that religious orientation directly and indirectly affects the levels of life satisfaction and psychological resilience in young adults. Religion exhibits considerable variability and has a significant psychological impact on young individuals. In the broader context of this study, it was found that religious beliefs directly impact life satisfaction and psychological resilience in young individuals. The main conclusion is that religion can influence life satisfaction and psychological resilience, leaving positive or negative effects on young individuals depending on the process and dynamics.