Oyunlaştırma için oyuncu tipleri ölçeğinin ortaokul seviyesine uyarlanması ve ölçme değişmezliğinin incelenmesi
Adaptation of the gamification user types scale to secondary school level and analyzing measurement invariance
- Tez No: 876340
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmada Taşkın ve Kılıç Çakmak (2020) tarafından üniversite öğrencileri seviyesinde Türkçe'ye uyarlanan Oyunlaştırma İçin Oyuncu Tipleri Ölçeği (HEXAD) ortaokul seviyesine uyarlanmış ve ölçeğin cinsiyet ve teknolojik araç bulundurma durumuna göre ölçme değişmezliği incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 423'ü kız, 346'sı erkek ve cinsiyeti belirtilmemiş dört kişi olmak üzere toplam 773 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Ölçeğin uyarlanmasında Hambleton ve Patsula (1999) ve ITC (2017) tarafından önerilen uyarlama adımları dil çeviri aşaması hariç aynı şekilde takip edilmiştir. Uyarlamada ilk olarak ölçeği geliştiren araştırmacılardan (Taşkın ve Kılıç Çakmak) izin alınmıştır. Uyarlama sürecinde biri Türk Dili olmak üzere ve on farklı uzmanın görüşleri alınmış, ölçeğin deneme uygulaması 10 öğrenci ile gerçekleştirilmiş ve ölçeği cevaplama süresi 20 dakika olarak belirlenmiştir. Deneme uygulaması sonrasında ölçek 773 ortaokul öğrencisine uygulanmıştır. Ölçeğin güvenirliğine ilişkin tüm ölçek düzeyinde hesaplanan Cronbach's α değeri 0,82 ve McDonald's değeri ise 0,83'tür. Ölçeğin faktör yapısı Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) ile doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the Gamification HEXAD User Types Scale, adapted by Taşkın and Kılıç Çakmak (2020) into Turkish for university students, was adapted for secondary school students and the scale's measurement invariance was tested in terms of gender and technological tool ownership status. The study group of the research consisted of a total of 773 students, 423 of whom were female, 346 of whom were male and four of whom did not specify their gender. Except for the language translation stage, the scale was adapted in the same way outlined by Hambleton and Patsula (1999) and ITC (2017). Prior consent was first obtained from the researchers (Taşkın ve Kılıç Çakmak) who developed the scale for the adaptation. During the adaptation process, the opinions of ten different experts, one of whom was a Turkish Language expert, were taken and the trial application of the scale was carried out with 10 students, and also the response time was set as twenty minutes. After the trial application, the scale was applied to 773 secondary school students. Regarding the reliability of the scale, Cronbach's α value calculated at the whole scale level is 0.82 and McDonald's value is 0.83. The factor structure of the scale was confirmed by Confirmatory Factor Analysis (CFA).