The effect of the use of ICT through smart boards on language attitude, vocabulary achievement & retention of Turkish EFL learners
Akıllı tahta yoluyla bilgi ve iletişim teknolojileri kullanımının İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin dil tutumu, kelime başarısı ve kalıcılığı üzerindeki etkisi
- Tez No: 876346
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FADİME YALÇIN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Teknolojinin yaygın kullanımı, eğitim alanını da etkilemiş ve teknoloji, akıllı tahta formunda sınıflara girmiştir. Bu çalışmanın amacı, akıllı tahta kullanımının öğrencilerin dil tutumu, kelime başarısı ve kalıcılık düzeyi üzerindeki etkisini araştırmaktır. Sonuçlara ulaşmak için yarı deneysel bir araştırma tasarımı seçildi ve Gaziantep İlinde bir ortaokulda kontrol ve deney grupları oluşturuldu. Deney grubundaki öğrencilere akıllı tahta kullanımı uygulandı, kontrol grubu ise sınıflarında geleneksel öğretim teknikleri ve materyallerini kullandı. Veri, araştırmacı tarafından hazırlanan bir kelime başarı testi ve Aydoslu (2015) tarafından geliştirilen bir tutum ölçeği aracılığıyla toplandı. Uygulama öncesinde ön test ve tutum ölçeği uygulandı. Uygulama sekiz hafta sürdü ve 2 üniteden oluştu. Başarı testi ve tutum ölçeği deney sonrası tekrar uygulandı ve akıllı tahta kullanımının etkililiğini görmek için sonuçlar karşılaştırıldı. Ayrıca, uygulamadan 4 hafta sonra akıllı tahta kullanımının öğrencilerin kelime kalıcılık düzeyini etkileyip etkilemediğini görmek için bir kalıcılık testi uygulandı. Sonuçları değerlendirmek için gruplar hem kendi içinde hem de birbirleri arasında karşılaştırıldı. Bulgular, uygulama sonrasında kontrol ve deney grupları arasında kelime başarısı açısından anlamlı bir fark olmadığını ortaya koydu. Ancak, uygulamanın, deney grubundaki öğrencilerin dil tutumlarında anlamlı bir artışa neden olduğu görüldü. Son olarak, kalıcılık testi sonuçları göz önüne alındığında, akıllı tahta kullanımının öğrencilerin hatırlama düzeyini artırdığı, ancak bu artışın anlamlı ölçüde olmadığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
Widespread technology usage affected the education field, and technology entered the classrooms through smart boards. This study aimed to explore the effect of smart boards on the language attitude, vocabulary achievement, and retention level of students. A quasi-experimental research design was chosen to reach the results, and control and an experimental group of students were constituted in a secondary school in a state school in Turkiye. The experimental group students were exposed to smart boards, and the control group used traditional teaching techniques and materials in their class. The data was collected through a vocabulary achievement test, which was prepared by the researcher, and an attitude scale, which was developed by Aydoslu (2015). Before the treatment, a pre-vocabulary achievement test and pre-attitude scale were applied. The treatment lasted for eight weeks. The achievement test and the attitude scale were applied after the treatment, and the results were compared to see the effectiveness of the vocabulary achievement and language attitude of learners. Furthermore, four weeks after the treatment, a retention test was applied to see whether the usage of smart boards affected students' retention levels or not. The groups were compared both within and among themselves to evaluate the results. The findings revealed that there was no significant difference in terms of vocabulary achievement between the control and experimental groups after the treatment. However, it was observed that the treatment caused a significant increase in students' language attitudes in the experimental group. Lastly, considering the results of the retention test, it was observed that the usage of smart boards increased the students' recall level, although this increase was not statistically significant.