An appraisal study about the advantages and facilitator role of authorized economic operator in foreign trade of Türkiye
Yetkilendirilmiş yükümlü statüsünün Türkiye dış ticaretindeki avantajları ve kolaylaştırıcı rolüne ilişkin bir değerlendirme çalışması
  1. Tez No: 876351
  2. Yazar: KENAN ODALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜRCAN TARHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, İşletme, International Trade, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin dış ticaretinde Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü'nün (YYS) rolü, sağladığı avantajlar ve kolaylıklar ele alınmıştır. Bu çalışmanın amacı YYS'nin Türkiye dış ticaretinde firmalara hem yurt içinde hem de yapılacak karşılıklı tanıma anlaşmaları ile yurt dışında avantaj ve kolaylık sağlayıp sağlamadığı, firmalara zaman avantajı sağlarken maaliyetlere de olumlu katkı sağlayıp sağlamadığını incelemektir. Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü devlet, gümrük ve firma üçgeninde her paydaşa farklı avantaj ve kolaylıklar sunmaktadır. Çalışma, özellikle firmaların deneyimlerini incelemektedir. Ticaret Bakanlığı, TÜİK ve diğer çalışmalardaki veriler YYS sahibi firmaların Türkiye dış ticaretinde önemli hacime sahip olduğunu göstermektedir. Yapılan mülakat çalışması, YYS'nin firmalara maliyet ve zaman avantajı yanı sıra finansal olmayan birçok fayda sağladığını, böylelikle firmanın rekabet avantajı elde ettiğini ve sürecin maliyetinin firmadan firmaya değiştiğini göstermektedir. Ancak, Güney Kore ile sınırlı kalan Karşılıklı Tanıma Anlaşmalarının (MRA) yetersiz olduğu, TFI, CPI, LPI ve gümrük skorunun düşük olduğu, son yıllarda YYS başvurularının yetersiz kaldığı tespit edilmiştir. Firmaların YYS'yi genel olarak faydalı bulduğu, bu statünün tavsiye edildiği ve Türkiye'nin dış ticaretine önemli katkılar sağladığı sonucuna varılmıştır. Bu çalışma, YYS'nin firmalara sağladığı avantajları ve kolaylıkları daha iyi anlamak ve Türkiye'nin dış ticaret performansını iyileştirmek için önemli bir katkı sunmaktadır. YYS'nin dış ticarete katkısı düşünüldüğünde, YYS'yi yaygınlaştırmak ve süreci kolaylaştırmak için devletin bu konuda daha fazla sorumluluk alması gerektiği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the role of the Authorized Economic Operator (AEO) status in Türkiye's foreign trade, along with its provided advantages and facilitations, has been addressed. The aim of this study is to examine whether the AEO provides advantages and facilitations to firms in Türkiye's foreign trade both domestically and internationally through MRA, and whether it contributes positively to time advantages while also benefiting costs. The AEO status offers different advantages and facilitations to each stakeholder in the triangle of government, customs, and firms. The study particularly examines the experiences of firms. Data from the Ministry of Trade, TSI, and other studies indicate that firms holding the AEO status have significant volume in Türkiye's foreign trade. The conducted interview study demonstrates that AEO not only provides cost and time advantages to companies but also offers numerous non-financial benefits, enabling firms to gain a competitive advantage, with the cost of the process varying from company to company. However, it has been found that MRAs limited to South Korea are inadequate, and Türkiye's TFI, CPI, LPI, and customs scores are low, and AEO applications have been insufficient in recent years. It is concluded that firms generally find the AEO status beneficial, recommend it, and acknowledge its significant contribution to Türkiye's foreign trade. This study provides an important contribution to better understanding the advantages and facilitations provided by the AEO status to firms and improving Türkiye's foreign trade performance.