Çocuklarda elektrik injurileri ve uzun dönem sonuçları
Pediatric electrical injuries and long term outcomes
  1. Tez No: 876567
  2. Yazar: ABDURRAHMAN URVE UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş ve Amaç: Elektrik yaralanmaları diğer yanık nedenlerine göre daha az görülmesine rağmen önemli morbidite ve mortalite nedenidir. Çalışmamızda çocuk yanık merkezimizde tedavi edilen elektrik yaralanmaları ile ilgili üç yıllık veriyi değerlendirmek ve bu hastalarda uzun dönemde meydana gelen sekeller/sorunları araştırmak, elektrik yaralanmalarının meydana gelmesinde rol oynayan faktörleri incelemek ve çoğunlukla önlenebilir olan bu yaralanmaların önüne geçilebilmesi için çözüm yollarını önermek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Merkezimizde 24.08.2019 ile 24.08.2022 tarihleri arasında tedavi edilen tüm çocuk yanıklarının demografik ve klinik verileri retrospektif olarak değerlendirildi. Hastalar önce elektrik yaralanması olanlar (elektrik grubu) diğer nedenlerle yananlar (diğer yanık grubu) olarak iki gruba ayrıldı. Sonrasında elektrik yaralanması olan hastalar kendi içerisinde cinsiyete göre, yaş gruplarına göre (0-4 yaş, 5-8 yaş, 9-14 yaş, 15-18 yaş) ve gerilimin türüne göre (yüksek gerilim ve düşük gerilim) gruplara ayrıldı. Tüm gruplardaki hastalar demografik ve klinik verilerine göre karşılaştırıldı. Elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilerek literatür ile karşılaştırıldı. İstatistiksel analiz SPSS ver.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Although less common than other burns, electrical injuries are significant causes of morbidity and mortality. This study aims to evaluate three years of data on electrical injuries treated at our pediatric burn center, investigate long-term sequelae/issues, examine contributing factors to the occurrence of electrical injuries and propose preventive measures for these often preventable injuries. Materials and Methods: We retrospectively evaluated the demographic and clinical data of all pediatric burns treated at our center from August 24, 2019, to August 24, 2022. Patients were divided into two groups: those with electrical injuries (electrical group) and those with burns from other causes (other burn group). The electrical group was further categorized by gender, age groups (0-4 years, 5-8 years, 9-14 years, 15-18 years), and voltage type (high voltage and low voltage).