Rewriting Shakespeare in the twenty-first century: Time and art in Jeanette Winterson's The Gap of Time
Yirmi birinci yüzyılda Shakespeare'i yeniden yazmak: Jeanette Wınterson'ın The Gap of Tıme adlı eserinde zaman ve sanat
- Tez No: 876697
- Danışmanlar: PROF. DR. TATIANA GOLBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Jeanette Winterson'ın The Gap of Time adlı eseri, Shakespeare'in The Winter's Tale adlı eserinin çağdaş bir uyarlamasıdır. Bu çalışma, Winterson'ın anlatıyı nasıl yeniden yorumlayıp uyarladığını, yüksek ve popüler sanat unsurlarını nasıl bütünleştirdiğini, çağdaş toplumsal sorunlara nasıl değindiğini ve zamanın döngüsel doğasını yansıtmak için nasıl doğrusal olmayan bir anlatı yapısı kullandığını incelemektedir. Uyarlama süreci ve orijinal esere sadakati koruma, modern okuyucular için eseri ilgili ve mümkün olduğunca özgün hale getirme gibi zorluklar tartışılmaktadır. Linda Hutcheon, Jean Baudrillard ve Carl Jung gibi çeşitli akademisyenlerin perspektifleri, romanı analiz etmek ve açıklamak için temel özellikleri sunmaktadır. Winterson'ın uyarlaması, Shakespeare'in kıskançlık, kefaret ve bağışlama temalarını yalnızca muhafaza etmekle kalmayıp, modern ortamlar ve karakter dinamikleri aracılığıyla bu temaları geliştirerek geçmiş ile bugün arasında derin bir diyalog oluşturur. Bu çalışma, Shakespeare'in temalarının kalıcı önemini ve çağdaş uyarlamanın dönüştürücü gücünü vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Jeanette Winterson's The Gap of Time is the contemporary adaptation of Shakespeare's The Winter's Tale. It is the reimagining of the classic play for the twenty-first-century readers. This thesis explores how Winterson adapts and reimages the narrative by integrating high and popular art elements, addressing contemporary societal issues, and employing a non-linear narrative structure to reflect the cyclical nature of time. The adaptation process and challenges such as retaining fidelity to the original while making it relevant to modern readers and as original as possible are discussed. Numerous perspectives of diverse scholars including Linda Hutcheon, Jean Baudrillard, and Carl Jung present key features to analyze and explain the novel. Winterson's adaptation not only preserves the essence of Shakespeare's themes of jealousy, redemption, and forgiveness but also enhances them through modern settings and character dynamics, thus creating a profound dialogue between past and present. This paper highlights the enduring relevance of Shakespeare's themes and the transformative power of contemporary adaptation.