Dönüşümsel öğrenme kuramına dayalı oluşturulan mobil sağlık uygulamasının meme kanseri tanılı kadınlarda yas tepkisi ve travma sonrası gelişime etkisi
The effect of mobile health application based on transformational learning theory on grief rection and posttraumatic development in women diagnosed with breast cancer
  1. Tez No: 915628
  2. Yazar: SERAP ALKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGÜL YAMAN SÖZBİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu araştırma Mezirow'un Dönüşümsel Öğrenme Kuramına dayalı oluşturulan mobil sağlık uygulaması aracılığıyla verilen danışmanlığın meme kanseri tanılı kadınlarda yas tepkisi ve travma sonrası gelişime etkisinin değerlendirilmesi amacıyla randomize kontrollü olarak yapılmıştır. Araştırma Ankara ilinde bulunan Gazi Üniversitesi Sağlık Araşırma ve Uygulama Merkezi'nde Şubat 2024-Haziran 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini 28'i müdahale, 28'i kontrol grubu olmak üzere toplam 56 kadın oluşturmuştur. Araştırma kapsamında“Meme Kanseri Desteği (MKD)”isimli bir mobil uygulama geliştirilmiştir. Müdahale grubundaki kadınlar sekiz hafta boyunca mobil sağlık uygulamasını kullanmışlardır. Mobil uygulama Dönüşümsel Öğrenme Kuramının başmaklarına göre oluşturulmuştur. Mobil uygulama ''Bilgilendirme Paneli, Sağlıklı Yaşam Uygulamaları, Kendi Hikayenizi Paylaşın, Kanser Geçiren Kadınların Deneyimleri ve Uzmana Sor'' bölümlerinden oluşmaktadır. Kontrol grubundaki kadınlara da mobil sağlık uygulamasının bilgilendirme panelindeki içerik eğitim kitapçığı olarak verilmiştir. Veriler; uygulama öncesi, sonrası ve son testten dört hafta sonra toplanmıştır. Verilerin toplanmasında; Tanıtıcı Bilgi Formu, Sağlığın Kaybına Karşı Gelişen Yasa Psikolojik Tepkiler Ölçeği ve Kanser Hastalarında Travma Sonrası Gelişim Ölçeği (TSGÖ) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled trial to evaluate the effect of counseling provided through a mobile health application based on Mezirow's Transformational Learning Theory on grief response and posttraumatic development in women diagnosed with breast cancer. The study was conducted at Gazi University Health Research and Application Center in Ankara between February 2024 and June 2024. The sample of the study consisted of 56 women, 28 in the intervention group and 28 in the control group. Within the scope of the research, a mobile application called“Breast Cancer Support (BCS)”was developed. Women in the intervention group used the mobile health application for eight weeks. The mobile application was created according to the phases of Transformational Learning Theory. The mobile application consists of“Information Panel, Healthy Life Practices, Share Your Story, Experiences of Women with Cancer and Ask the Expert”sections. The content in the information panel of the mobile health application was given to the women in the control group as a training booklet. Data were collected before and after the application and four weeks after the post-test. Introductory Information Form, Grief Psychological Responses to Loss of Health Scale and Posttraumatic Growth in Cancer Patients Inventory (PTGI) were used to collect the data.