Türkiye denizlerinden toplanan gracilaria dura makroalginden karotenoid ekstraktı ilaveli tereyağı üretimi: Fizikokimyasal özellikleri ile antioksidan aktivite ve oksidasyon stabilitesi üzerine etkisinin araştırılması
Production of butter with added carotenoid extract from gracilaria dura macroalgae collected from the sea of Türkiye: Investigation of effects on physicochemical properties, antioxidant activity and oxidation stability
- Tez No: 876877
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN YÜCETEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Sunulan tez çalışması kapsamında, kırmızı bir makroalg olan Gracilaria dura'dan karotenoid ekstraktı ilaveli tereyağının depolama süresince fizikokimyasal özellikleri ile antioksidan ve oksidasyon stabilitesindeki değişim araştırılmıştır. Bu amaçla kontrol (G.dura karotenoid ekstraktı içermeyen) ve farklı oranlarda (%1, %3 ve %5) G. dura karotenoid ekstraktı ilaveli tereyağı örnekleri hazırlanmıştır. Tereyağı örnekleri +4 ºC'de muhafaza edilerek depolamanın 1., 7., 14. ve 21. günlerinde pH, titrasyon asitliği, peroksit değeri (PV), tiyobarbitürik asit reaktif maddeleri (TBARS) değeri ve antioksidan aktivite (AOA) analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present thesis, changes in physicochemical properties, antioxidant activity and oxidation stability of butter added carotenoid extract from Gracilaria dura, which is a red macroalgae, were investigated during storage. For this purpose, butter samples (control) without G. dura carotenoid extract and with G. dura carotenoid extract in different ratios (1%, 3% and 5%) were prepared. The samples were stored at +4 ºC and pH, titratable acidity, peroxide value (PV), thiobarbituric acid reagents (TBARS) and antioxidant activity (AOA) analysis were performed on the 1st, 7th, 14th, 21st days of storage.