Beden eğitimi öğretmen adaylarının yapay zeka uygulamalarına yönelik tutumları ile akademik öz yeterlik algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between physical education teacher candidates' attitudes towards artificial intelligence applications and their perceptions of academic self-efficacy
- Tez No: 876940
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sporda Psikososyal Alanlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmanın amacı, Beden Eğitimi Öğretmen Adaylarının Yapay Zekâ Uygulamalarına Yönelik Tutumları ile Akademik Öz Yeterlik Algıları Arasındaki İlişkiyi ortaya koymaktır. Araştırmaya 2023-2024 eğitim öğretim döneminde Gazi Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültelerinde öğrenim gören 252 beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümü öğrencisi katılmıştır. Çalışmada araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu ile Akgün tarafından 2021 yılında güvenirlik ve geçerlik çalışması yapılan“Öğretmenler İçin Yapay Zekâ Farkındalık Düzeyi Ölçeği”ile beden eğitimi öğretmen adaylarının akademik öz yeterliklerinin test edebilmek için Owen veFroman (1988) ait olan ve Ekici (2012) tarafından Türkçeye uygun bir hale getirilen“Akademik Öz-yeterlik Ölçeği”kullanılmıştır. Bu amaçla araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistik ile parametrik testlerden olan T-testi, ANOVA ve Pearson Korelasyon analizinden faydalanılmıştır. Araştırma sonuçlarına bakıldığında beden eğitimi öğretmen adaylarının Yapay Zekâya Yönelik Tutumları ve Akademik Özyeterlikleri ile yaş, cinsiyet, mezun olduğu lise, öğrenim gördükleri sınıf, öğrenim gördükleri üniversite, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu, anne meslek durumu, baba meslek durumu, aile toplam gelir, aktif spor yapma, spor türü ve milli sporcu olma değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Ayrıca beden eğitimi öğretmen adaylarının yapay zekaya yönelik tutumları ile akademik öz yeterlik düzeyleri arasında ilişkiyi ortaya koymaya yönelik yapılan analiz sonuçlarına göre pozitif yönlü anlamlı ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to reveal the relationship between Physical Education Teacher Candidates' Attitudes Towards Artificial Intelligence Applications and Their Perceptions of Academic Self-Efficacy. 252 physical education and sports teaching department students studying at Gazi University, Ankara University and Hacettepe University Sports Sciences Faculties in the 2023-2024 academic year participated in the research. In the study, the personal information form developed by the researcher, the“Artificial Intelligence Awareness Level Scale for Teachers”, whose reliability and validity study was conducted by Akgün in 2021, and the“Artificial Intelligence Awareness Level Scale for Teachers”, which was developed by Owen and Froman (1988) and developed by Ekici (2012) to test the academic self-efficacy of physical education teacher candidates, were used. The“Academic Self-Efficacy Scale”, adapted to Turkish, was used. For this purpose, the relational screening model, one of the quantitative research methods, was used in the research. Descriptive statistics and parametric tests such as T-test, ANOVA and Pearson Correlation analysis were used to analyze the data. Looking at the results of the research, physical education teacher candidates' Attitudes towards Artificial Intelligence and Academic Self-Efficacy are related to age, gender, high school they graduated from, grade they studied at, university they studied at, mother's education level, father's education level, mother's occupation status, father's occupation status, family total income. A significant difference was detected between the variables of doing active sports, type of sports and being a national athlete. In addition, according to the results of the analysis conducted to reveal the relationship between physical education teacher candidates' attitudes towards artificial intelligence and their academic self-efficacy levels, a positive significant relationship was determined.