Preterm erken membran rüptürü (PPROM) olgularında maternal serum maresin-1 düzeylerinin ölçümü ve perinatal sonuçlar ile ilişkisi
Assessment of maternal serum maresin-1 levels in premature rupture of membranes and correlation with perinatal outcome
  1. Tez No: 876956
  2. Yazar: ZEYNEP BAŞPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİYE YAKUT YÜCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş ve Amaç: PPROM prematür doğum başta olmak üzere yol açtığı komplikasyonlar sonucu hem maternal hem de neonatal ciddi morbidite ve mortalite ile ilişkilidir. PPROM kesin tanısı ve tanı sonrası klinik yönetimi oldukça kritiktir. Pro-resolving lipid mediatör ailesinin bir üyesi olarak Maresin 1 antienflamatuvar etkili bir mediatördür. PPROM etiyopatogenezinde enflamasyonun oynadığı rolden yola çıkarak serum Maresin 1 düzeyinin PPROM olgularında tanısal gücünü ve prognoz ve komplikasyonları predikte edip edemeyeceğini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışma Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Etlik Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde Mayıs 2023 – Şubat 2024 tarihleri arasında yapıldı. Çalışmaya 24.-34. gebelik haftaları arasında Perinatoloji Kliniği'ne yatışı yapılmış PPROM'lu 76 gebe, benzer gebelik haftalarına sahip PPROM olmayan 76 gebe; toplam 152 gebe dahil edildi. PPROM hastalarının haftalara göre subgrupları ve kontrol grubunun demografik ve sonografik özellikleri, obstetrik özellikleri, kötü neonatal- maternal olay ve Maresin 1 düzeyleri karşılaştırıldı. Maresin 1 düzeyi ile obstetrik ve neonatal sonuçların korelasyonu analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objectives: PPROM is associated with severe maternal and neonatal morbidity and mortality due to complications, especially preterm birth. Definitive diagnosis of PPROM and its clinical management after diagnosis are of critical importance. Maresin 1, a member of the pro-resolving lipid mediator family, is an anti-inflammatory molecule. Given the role of inflammation in the etiopathogenesis of PPROM, we aimed to investigate the diagnostic value of serum Maresin 1 levels in PPROM and whether it can predict prognosis and complications. Materials and methods: This study was conducted between May 2023 and February 2024 at Etlik City Hospital, Department of Obstetrics and Gynecology, Ministry of Health, Turkey. The study included 76 pregnant women with PPROM admitted to the perinatology clinic between 24 and 34 weeks of gestation and 76 pregnant women without PPROM at similar weeks of gestation; a total of 152 pregnant women were included. Demographic and sonographic characteristics, obstetric characteristics, adverse neonataland maternal events and Maresin-1 levels were compared between subgroups of PPROM patients and the control group. The correlation between Maresin-1 level and obstetric and neonatal outcomes was analyzed.