Türk Silahlı kuvvetleri'nde görevli devlet memurlarının hukuki statüleri
Legal statüs of government officials in the Turkish armed forces
  1. Tez No: 87700
  2. Yazar: TURGUT SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Türk Silahlı Kuvvetlerinde, Komutanların kıtalarını sevk ve idarede yardımcı olan topluluklara karargah adı verilmektedir. Buralarda yapılan yazışmalar, büro ve arşiv hizmetleri büyük ölçüde beceri, emek ve zaman gerektirdiğinden bu hizmetlerin yürütülmesinde Devlet memurlarından yararlanılmaktadır. Silahlı Kuvvetlerde görev yapan Devlet Memurları, bu konuda genel kanun olan 657 Sayılı Kanuna tabi tutulmuşlar ancak yürütülen hizmetin niteliği dikkate alınarak bazı konularda askeri mevzuata tabi kılınmışlardır. Askeri hizmet gereklerine uygun olarak çalışma saatlerinin farklı biçim de düzenlenebileceği; nöbet hizmetlerine sokulacakları vb. kabul edilmiştir. Ayrıca disiplin hukuku bakımından ayrı bir statüye sokulan memurlar hakkında disiplin yoluyla özgürlüğü bağlayıcı ceza verilebilmesi de mümkün görülmüştür. Çağımızda branşlaşma ve iş bölümü ihtiyacına bağlı olarak orduda, sayıları giderek artan memurların özlük hakları, disiplin ve ceza mevzuatı açısından hangi kanunlara tabi olduklarının tesbiti önemlidir. Bu çalışmada bu hususlar ayrıntılı olarak incelenmeye çalışılmıştır. asrrf M£ftK£Zİ
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the Turkish Armed Forces, personnel that assist Commanding Officers in the management and conduct of their command, are called staff. The services of government employees are utilized because the correspondence, office work and filing services performed by the staff reguire a great deal of training, dedication and time. Government employees that are employed in the Armed Forces are mainly subject to the provisions of Article 657, however due to the nature of their occupation they are also subject to Military regulations. It is accepted that they may be asked to work in shifts, and their working hours may be altered as Per the general principles of working for the Armed Forces. Furtherbore, their legal status is defined so that their liberties may be restricted by the enforcement of disciplinary rules and regulations. With regard to the growing need for specialization in the Armed Forces, it is important to define which laws the growing number of the government employees are subject to in terms of personnal affairs, discipline and penalty regulations. In this report, these matters are discussed in detail. 11