Spor kulüpleri ana sponsorlarının bilinirliğinin incelenmesi: Üniversite öğrencileri üzerinde bir araştırma
Examination of main sponsors' awareness by sports clubs: A study on university students
  1. Tez No: 877077
  2. Yazar: EMRE YASİN ŞİRİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLAY UTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın amacı, spor kulüpleri ile sponsorluk anlaşması yapan markaların taraftarlar tarafından bilinirliklerinin incelenmesidir. Çalışma sonucunda, spor kulüplerinin yaptığı sponsorluk çalışmalarının marka bilinirliği yönünden hedef kitle üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada veri toplamak için anket uygulanmıştır. Çalışmanın evrenini, İstanbul Anadolu yakasındaki vakıf üniversitelerinin spor bilimleri fakültesinde okuyan öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini 584 öğrenci oluşturmaktadır. Verilerin analizi SPSS 27.0 programı aracılığıyla yapılırken, gerekli veriler sponsorluk ve marka bilinirliği ölçekleri ile toplanmıştır. Normallik testi sonucunda, parametrik testlerden Bağımsız örneklem T testi ve Tek Yönlü Anova testleri uygulanılarak analizler gerçekleştirilmiştir. Çalışmada elde edilen bulgulara göre, katılımcılar arasında demografik değişkenler bakımından anlamlı farklılıklara rastlanılmıştır. Cinsiyet değişkenine göre, erkekler ile kadınlar arasında bulunan anlamlı farklılıklar erkeklerin lehine olurken, yaş ve okunulan bölüm ile ilgili herhangi bir farklılığa rastlanılmamıştır. Çalışma sonucunda, spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin tuttukları takımların sponsorlarına karşı ilgilerinin, orta düzeyde olduğu görülmektedir. Bu çalışmanın sonuçları, marka bilinirliklerini artırmak için sponsorluk faaliyeti gerçekleştiren firmalara ve iş birliğinde bulundukları spor kulüplerine yeni stratejiler geliştirmeleri gerektiği konusunda öneriler vermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the awareness levels among fans regarding brands that engage in sponsorship agreements with sports clubs. It evaluates the impact of sponsorship activities undertaken at significant expense on the target audience. The research employed a descriptive survey model, a quantitative research method. Data collection was done with a survey. The study's population comprised students enrolled in the Sports Sciences faculties of foundation universities located on the Anatolian side of Istanbul. The sample size consisted of 584 students. Data analysis was performed using the SPSS 27.0 software, and data were collected using Sponsorship and Brand Awareness scales. Parametric tests, including the Independent Sample T-test and One-Way ANOVA, were applied for analysis based on the results of the normality test. The study's findings revealed significant differences among participants concerning demographic variables. Gender-based differences favored males, while no distinctions were observed regarding age and field of study. Upon evaluation, it was observed that the interest of students enrolled in the Faculty of Sports Sciences in the sponsors of the teams they support is moderate. The study's outcomes provide insights for firms engaged in sponsorship activities and the sports clubs they collaborate with, suggesting the necessity for devising new strategies to enhance brand awareness.