Konjenital kalp hastalığı olan bebeklerin annelerinin yaşadığı ebeveynlik stresinin ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of parenting stress experienced by mothers of infants with congenital heart disease and predictor factors
- Tez No: 877079
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmada, konjenital kalp hastalığı olan bebeklerin annelerinde görülen ebeveynlik stres düzeyini ve bu stresi etkileyen faktörlerin değerlendirmesi amaçlanmıştır. Araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikte tasarlanmıştır. Araştırma, Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi Çocuk Kalp Damar Cerrahi Servisi ve Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahi Servisinde yatan konjenital kalp hastalığı olan bebeğe sahip ve araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan 155 anne ile yürütülmüştür. Araştırmanın verileri 30 Mayıs 2023 – 5 Mart 2024 tarihleri arasında Bilgi formu, Ebeveyn Stres İndeksi- Kısa Form, Maternal Bağlanma Ölçeği, Ebeveyn Öz Yeterlik Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Evlilik Doyum Ölçeği ile toplanmıştır. Başkent Üniversitesi Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan etik kurul izni ve araştırmanın yürütüldüğü hastanelerden kurum izinleri alınmıştır. Tanımlayıcı verilerin analizinde; kategorik veriler için sayı ve yüzde, sürekli veriler için ortalama±standart sapma kullanılmıştır. Sürekli değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesinde“Pearson Korelasyon Analizi”testi kullanılmıştır. Ebeveynlik stres ölçeği puanını etkileyen risk faktörlerinin incelenmesinde Multiple Lineer Regresyon Analizi kullanılmıştır. Annelerin ebeveynlik stres puan ortalaması 69,8±25,7 olup %38,8 yüzdelikte yer aldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was designed as a descriptive and correlational study to evaluate the level of parenting stress and the factors affecting parenting stress in mothers of infants with congenital heart disease. The study included 155 mothers who had infants with congenital heart disease in Başkent University Ankara Hospital Paediatric Cardiovascular Surgery Service and Hacettepe University İhsan Doğramacı Children's Hospital Cardiovascular Surgery Service clinics and who met the inclusion criteria. Data were collected between 30 May 2023 and 5 March 2024 using the Data Collection Form, Parental Stress Index-Short Form, Maternal Attachment Scale, Parental Self-Efficacy Scale, Multidimensional Perceived Social Support Scale, and Marital Satisfaction Scale. The Başkent University Non-Interventional Clinical Research Ethics Committee granted the ethics committee permission. In the descriptive data analysis, numbers, and percentages were used for categorical data, and standard deviation was used for continuous data. Pearson Correlation Analysis was used to analyze the relationship between continuous variables. Multiple Linear Regression Analysis was used to analyze the risk factors affecting the parenting stress scale score. The mean parenting stress score of the mothers was 69.8±25.7, with a percentage of 38.8%.