Örgütsel bağlılığın çalışan performansı üzerindeki etkileri: Havalimanı çalışanları üzerine bir araştırma
Organizational commitment and employee performance impact on: A research on airport employees
  1. Tez No: 877136
  2. Yazar: NURULLAH AKMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL KIZILDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Örgütsel bağlılığın çalışanlar üzerindeki etkileri uzun zamandan beri akademik olarak araştırılmaktadır. Ulaşılan sonuçlar bakımından ise işgörenlerin, çalıştıkları kuruma olan aidiyet hissinin, çalışan performansını artırdığı yönündedir. Firmalar ve şirketler bu duruma kayıtsız kalmamakta, örgütsel bağlılığı artırıcı çalışmalar yapmaktadır. Ek ödenekler, sosyal haklar, yüksek ücret, prim, promosyon gibi çalışanı motive eden, maddi olarak güçlendiren ek ödenekler ayırmaktadır. Sadece maddi yönden bu olaya yaklaşmak elbette ki yanlış sonuçlara ulaşmamıza neden olacaktır. Maddi olarak güçlendirdiği çalışanlara, duygusal olarak yaklaşmak istemekte onları bu kurumun bir parçası gibi hissettirmeye çalışmaktadırlar. Kendini çalıştığı kuruma ait hisseden bir çalışan, kurumun başarısını gözetecek, bunun için ekstradan çaba sarf edecektir. Çalıştığı kurumun menfaatlerini, kendi menfaatleri gibi görecektir. Bunun sonucunda ise şirkete olan faydası, örgüte bağlılığı düşük olan bir çalışana göre çok daha fazla olacaktır. Çalışmamızın ana konusu olan örgütsel bağlılık kavramı 1950'li senelerden itibaren literatürde yer bulmaya başlamıştır. Kısaca örgüte duyulan aidiyet hissi olarak tanımlanan örgütsel bağlılık kavramı araştırmacılar tarafından farklı şekillerde incelenmiş, farklı modellemeler ile açıklanmaya çalışılmıştır. Allen ve Meyer tarafından geliştirilmiş olan ve üç alt boyuta sahip olan örgütsel bağlılık modeli esas alınarak oluşturulan çalışmamız kapsamında güdülen temel amaç havalimanı çalışanlarının örgütsel bağlılığının çalışan performansı üzerindeki etkilerini ölçümlemek bu doğrultuda çalışanların performansına etki eden hususları incelemektir. Bu doğrultuda Van Ferit Melen Havalimanında çalışmakta olan 120 gönüllü çalışan üzerinde anket yöntemi kullanılarak bir araştırma gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The effects of organizational commitment on employees have been researched for a long time, and the results show that employees' sense of belonging to the institution they work for increases employee performance. Companies and firms are not indifferent to this situation and are working to increase organizational commitment. It allocates additional funds such as social rights, high wages, bonuses, and promotions that motivate and financially strengthen the employee. Approaching this issue only from a financial perspective will cause us to reach wrong conclusions. They want to get emotionally close to the employees they have financially empowered and try to make them feel like a part of this organization. An employee who feels that he belongs to the institution he works for will take care of the success of the institution and make extra efforts for this. He will see the interests of the institution he works for as his interests. As a result, his benefit to the company will be much greater than an employee with low commitment to the organization. The concept of organizational commitment, which is the main subject of our study, has started to find a place in the literature since the 1950s. The concept of organizational commitment, which is briefly defined as the feeling of belonging to the organization, consists of subheadings such as emotional commitment, continuance commitment, and normative commitment. The main purpose of our study, which was based on the organizational commitment model developed by Allen and Meyer and consists of three sub-dimensions, is to measure the effects of airport employees' organizational commitment on employee performance and, accordingly, to examine the issues that affect the performance of employees. In this regard, research was conducted using the survey method on 120 volunteer employees working at Van Ferit Melen Airport.