Karayolu zorunlu mali sorumluluk sigortalarında güvence hesabı
Guvence hesabi in road compulsory liability insurances
- Tez No: 877238
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN SEVİNÇ KUYUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Günlük yaşam, içerisinde bir dizi risk ve tehlike barındıran karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu riskler genellikle karayolu trafiği, hem şehir içi hem de şehirlerarası taşımacılık ve riskli sektörlerde çalışma gibi alanlarda daha yoğun bir şekilde karşımıza çıkar. Karayolu trafiği, her gün milyonlarca insanın tercih ettiği bir ulaşım yöntemi olup, trafik kazaları, ihlalleri ve diğer risklerle doğrudan bağlantılıdır. Araç kullanımı sırasında dikkatsiz sürüş, kötü hava şartları, yolların durumu ve aracın bakımı gibi çeşitli faktörler, karşılaşılan riskleri arttırabilir. Bu tür risklerle başa çıkabilmek için, sigorta şirketleri tarafından bir koruma sistemi sunulmuştur. Bu nedenle, rizikolara karşı koruyabilmek amacıyla sigorta teminatı kapsamında bir güvence sistemi oluşturulmuştur. Bu sistemin temel hedefi, olası risk olayları gerçekleştiğinde, ortaya çıkan zararları belirli bir tutar dahilinde temin ederek, kişilere maddi güvence sağlamaktır. Güvence Hesabının mevzuatlar çerçevesinde tarihsel gelişimi, beraberinde ZMSS bakımından Güvence Hesabı'nın sorumluluk halleri, doktrinsel tartışmalar ile Yargıtay içtihatları incelenerek değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Daily life is a complex environment with many potential risks and hazards. These risks are encountered in various fields such as road traffic, transportation and storage of hazardous materials, urban and intercity passenger transportation, and sectors operating in hazardous business lines. Road traffic is a mode of transportation utilized by millions of individuals on a daily basis and is associated with accidents, traffic violations and other hazards. Factors such as driver inattention, weather conditions, road conditions and vehicle maintenance can increase the risks involved. Hence, a new assurance system has been created within the scope of insurance coverage in order to protect against risks. The main objective of this system is to provide financial assurance to individuals by covering the losses incurred within a certain amount when possible risk events occur. Its objective is to assess the historical evolution of the Güvence Hesabı within the framework of the legislation, the liability of the Güvence Hesabı in terms of compulsory financial liability insurance, doctrinal discussions and the case law of the Court of Cassation.