Kahramanmaraş tekstil işletmelerinde kriz yönetimi
The Crisis management study in Kahramanmaraş textile companies
  1. Tez No: 87728
  2. Yazar: ÖMER OKAN FETTAHLIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
KAHRAMANMARAŞ TEKSTİL İŞLETMELERİNDE KRİZ YÖNETİMİ ARAŞTIRMASI ÖZET Bu araştırmanın temel amacı, küreselleşen iş dünyasında etkisi her geçen gün artan kriz olgusunun Kahramanmaraş tekstil işletmelerindeki boyutunun ortaya konulup, kriz yönetimi anlayışı açısından olası önerilerin sıralanmasıdır. Çalışma, teorik ve uygulamalı kısım olmak üzere temelde iki ayrı yapıda ele alınmıştır. Teorik yapıda;“kriz kavramı, kapsamı ve temel boyutları ile kriz yönetimi”konulan ele alınmıştır. Uygulama kısmı ise, Kahramanmaraş ilinde fâaliyet gösteren tekstil işletmelerinin tamamı ile ilgili kılınmıştır. Bu amaçla düzenlenen anket formları, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası' na kayıtlı toplam 240 tekstil işletmesinden örnek kütle üzerine karar verme yöntemi ile belirlenen 70' ine ulaşünlmıştır. Değerlemeye alınan anket formlarmdan elde edilen veriler,“SPSS for Windows 6.1”bilgisayar programı kullanılarak istatistiksel tasnif ve analize tabi tutulmuştur. Ayrıca, bazı soruların yanıtlan çizelgelerde sayı ve yüzde olarak sunulmuşken, diğerlerine metin içinde bilgi olarak yer verilmiştir. Küreselleşen iş dünyasında faaliyet gösteren Kahramanmaraş' taki tekstil işletmelerinde, kriz yönetimi anlayışının tam anlamı ile kabul görmediği bu çalışmanın ana sonuçlanndan birisi olmuştur. ÇALIŞMANIN ANAHTAR KELİMELERİ : - Kriz - Kriz Yönetimi - Tekstil İşletmelerinde Kriz Yönetimi «3SS3T.S
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE CRISIS MANAGEMENT STUDY IN KAHRAMANMARAŞ TEXTILE COMPANIES This studies main purpose is to figure out dimensions for increasing affects of the crisis on globalizing business world. Also, it is to find out and list some suggestion for crisis management concept. This study has two structures. First is based on theoretical study and the other one is based on a research to test our hypothesis. The theoretical structure includes crisis concept, crisis management and its framework. Meanwhile, the research side of this study was connected with all textile companies in Kahramanmaraş. Hence, our research sample size was 70 textile companies within 240 textile companies in the city. The results of the questionare have been analyzed by SPSS for Windows 6.1. Also, some answers have been showed in tables in terms of percentage and numbers. Others have been explained in some paragraphs. In running K. Maraş Textile companies for globalizing business world, our main result shows that totaly the crisis management approach has not been accepted by the companies. KEYWORDS Crisis, Crises Crises Management Crises Management m Textiles Companies