The impact of human resource practices on quiet quitting with moderating effect of organizational justice: A comparison between public and private banks in Iran
Örgütsel adaletı̇n moderatör etkı̇sı̇yle ı̇nsan kaynakları uygulamalarının sessı̇z ı̇ş bırakma üzerı̇ndekı̇ etkı̇sı̇: İran'dakı̇ kamu ve özel bankalar arasında bı̇r karşılaştırma
  1. Tez No: 877301
  2. Yazar: KIANA MOSADDEGH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA PINAR İMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği İktisadı ve İşletme Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
COVID 19 pandemisi ile birlikte sessiz işten ayrılma kavramı işletmeler arasında görünür olmuş, bu eğilim işlerine asgari düzeyde önem veren çalışanlara işaret etmiştir. Bu çalışma, insan kaynakları uygulamalarının sessiz işten ayrılma üzerindeki etkisini örgütsel adaletin ılımlaştırıcı etkisiyle açıklamaya çalışmıştır. Çalışmanın örneklemini İran'da kamu bankaları ve özel bankalar çalışanları oluşturmaktadır. Çalışmanın bulguları, İK uygulamalarının sessiz işten ayrılma üzerindeki olumsuz etkisini belirgin bir şekilde göstermiştir. Çalışma, insan kaynakları uygulamaları ile sessiz işten ayrılma arasındaki ilişkide örgütsel adaletin ılımlaştırıcı etkisi olduğuna işaret etmektedir. Kamu bankaları ve özel bankalar arasında sessiz işten ayrılma insan kaynakları uygulamaları ve örgütsel adalet açısından anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Bu çalışma, aynı alandaki araştırmacıların önceki çalışmalarını kapsamakta ve sessiz işten ayrılma konusunda daha ileri araştırmalar için önerilere işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
After the COVID 19 pandemic, the concept of quiet quitting got a reputation among businesses, this trend pointed out the employees who put their bare minimum to their jobs. This study attempted to explain the effect of human resource practices on quiet quitting with respect to the moderating effect of organizational justice, in Iranian public and private banks. Study findings showed the negative effect of human resource practices on quiet quitting. Data analyses also yielded a moderating effect for organizational justice on the relationship between human resource practices and quiet quitting. Some differences were found between the public and the private banks with regards to quiet quitting. Significant differences were found between public and private banks in Iran with respect to human resource practices and organizational justice. The study covered the previous research in the same field and pointed out recommendations for further research in quiet quitting.