Konut iç mekânında mobilya-mekân ilişkisi ve kişiselleştirme
Furniture-space relation and personalization in housing interior
  1. Tez No: 877306
  2. Yazar: NİLAY DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇAĞHAN KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
İnsanoğlunun en temel ihtiyaçlarından biri olan barınmayı sağlayan konut kullanıcısı için özel ve tasarlanmış ögelere sahiptir. İç mimarlar, insanlar için mekân tasarlar; ancak, her kullanıcı özellikle mobilya aracılığıyla tasarım sürecine dahil olarak mekânı kişiselleştirerek dönüştürmektedir. Mekân-mobilya ilişkisi mimarlık ve iç mimarlık disiplinlerinde sıklıkla incelenen bir konudur ancak iç mekânda mobilya aracılığıyla mekânın kişiselleştirilmesi ve bunun mekâna etkisi üzerine yapılan çalışmalar oldukça kısıtlıdır. Özellikle iç mimarlık disiplininde, mekân-mobilya-insan ilişkisi tasarım ve kullanım sürecinde önemli bir girdi olması ile özellikle üzerinde durulması gereken bir konudur. Bu çalışmada, kullanıcıların günlük yaşamlarını geçirdikleri birçok farklı işlevi barındıran konutlar, mekân-mobilya ilişkisi ve kişiselleştirme bağlamında inceleme alanı olarak seçilmiştir. Çalışmanın amacı konut iç mekânın şekillendirilesinde işlev ve estetik olarak vazgeçilmez bir unsur olan mobilyalar ile gerçekleştirdikleri kişiselleştirmeleri incelemektir. Bu kapsamda, insanların mobilyalarını farklı amaçlarla ve yöntemlerle değiştirerek dönüştürdükleri IKEA-Hack etkinliği örneklem alanı olarak belirlenmiştir. ikeahackers.net/ adlı web sitesinde yer alan kullanıcı paylaşımlarının incelenmesi ile ürün korsanlığı/hack eylemlerinin nedenleri tespit edilmiş ve bu nedenler kişiselleştirme motivasyonları ile ilişkilendirilerek insanların ürün korsanlığı/hack yapma motivasyonları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
A house is an important structure that meets shelter, one of the most basic needs of human beings since their creation. It is special and has designed elements for each residential user. Interior designers design spaces for people; However, each user personalizes and transforms the space by participating in the design process, especially through furniture. The space-furniture relationship is a subject frequently studied in the disciplines of architecture and interior architecture, but studies on the personalization of space through furniture in the interior and its effect on the space are quite limited. Especially in the discipline of interior architecture, space-furniture-human relationship is an issue that should be emphasized as it is an important input in the design and usage process. In this study, residences that contain many different functions where users spend their daily lives were chosen as the study area in the context of space-furniture relationship and personalization. The aim of the study is to examine the personalizations made with furniture, which is an indispensable element in terms of function and aesthetics in shaping the residential interior. In this context, the IKEA-Hack event, where people transform their furniture by changing it for different purposes and methods, was determined as the sample area. By examining user shares on the website ikeahackers.net/, people's product piracy/hacking motivations were determined by identifying the reasons for product piracy/hacking and associating these reasons with personalization motivation categories.