Almanya'da okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden Türk çocukların prososyal davranışları ile babalarının prososyal davranışları ve babalık rolü algılarının incelenmesi
Investigating the prosocial behaviors of Turkish children attending preschool education institutions in Germany and the perceptions of their fathers' prosocial behaviors and fatherhood role
  1. Tez No: 807545
  2. Yazar: FATIMA NUR BOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BELGİN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırma Almanya'da okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 60-72 aylık Türk çocukların prososyal davranışları ile babalarının prososyal davranışları ve babalık rolü algıları arasındaki ilişkinin bazı değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğinin incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Almanya'da okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 60-72 aylık Türk çocukların babaları oluşturmaktadır. Araştırmada gönüllülük esasına uygun olarak 286 babaya ulaşılmıştır. Araştırma, nicel araştırma yöntemi olan ilişkisel tarama yöntemi ile yapılmıştır. Araştırmada verileri toplamak amacı ile çalışma grubunun kişisel bilgilerine ulaşmak için“Demografik Bilgi Formu”, çocukların prososyal davranışlarını belirlemek için“Çocuk Prososyallik Ölçeği”, babaların prososyal davranışlarını belirlemek için“Yetişkin Prososyallik Ölçeği”, babalık rolü algılarını incelemek için ise“Babalık Rolü Algı Ölçeği”kullanılmıştır. Yapılan korelasyon analizine göre babaların prososyal davranışları ile çocuklarının prososyal davranışları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmış, babaların Prososyallik düzeyleri artıkça çocukların da Prososyallik düzeylerinin arttığı saptanmıştır. Bunun yanında Babalık Rolü Algısı ile Yetişkin Prososyalliği arasında da pozitif yönlü zayıf düzeyde anlamlı bir ilişki elde edilmiş, babaların prososyallik ölçeğinden aldıkları puan artıkça babalık rolü algı ölçeğinden aldıkları puan da artmaktadır. Yapılan Regresyon Analizi sonucunda, yetişkin prososyalliğinin babalık rolü algı düzeyi üzerinde anlamlı açıklayıcı olduğu görülmüştür. Ayrıca babaların Almanya'da ikamet etme süreleri arttıkça prososyallik düzeylerinin azaldığı gözlemlenmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, baba değerlendirmelerinde, okul öncesi dönem çocuklarının prososyal davranışlarının cinsiyet, kardeş sayısı, doğum sırası, baba ve anne yaşı, anne öğrenim durumu değişkenlerine ilişkin anlamlı fark görülmezken; baba öğrenim durumuna göre anlamlı bir farklılık elde edilmiştir. Yetişkin prososyallik ölçeğinde baba yaşı, baba öğrenim durumu değişkenlerine ilişkin bulgularda anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Babalık Rolü Algı ölçeğinde ise, anne yaşı, baba ve anne öğrenim durumu, doğum sırası değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre çocukların prososyal becerilerini artırmaya yönelik planlanan ve hazırlanan uygulamalara babaların da dahil edilmesine yönelik araştırmacı ve eğitimcilere yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to investigate whether there are any differences in the relationship between the prosocial behaviors of Turkish children aged 60-72 months attending preschool education institutions in Germany, their fathers' prosocial behaviors, and their perceptions of fatherhood role according to certain variables. The study group of the research consisted of fathers of Turkish children aged 60-72 months attending preschool education institutions in Germany. A total of 286 fathers were reached through voluntary participation. The research was conducted using the quantitative research method of correlational survey. In order to collect data in the research, a“Demographic Information Form”was used to obtain the personal information of the study group, the“Child Prosociality Scale”was used to determine the children's prosocial behaviors, the“Adult Prosociality Scale”was used to determine the fathers' prosocial behaviors, and the“Fatherhood Role Perception Scale”was used to examine their perceptions of fatherhood role. According to the correlation analysis, a positive and significant relationship was found between fathers' prosocial behaviors and their children's prosocial behaviors, indicating that as fathers' prosociality levels increase, their children's prosociality levels also increase. Additionally, a weak positive significant relationship was found between Fatherhood Role Perception and Adult Prosociality, indicating that as fathers' scores on the prosociality scale increase, their scores on the fatherhood role perception scale also increase. The results of the Regression Analysis showed that adult prosociality is a significant predictor of fatherhood role perception level. In addition, it was observed that as the duration of fathers' residence in Germany increased, their prosociality level decreased. According to the findings of the research, no significant differences were observed in the evaluation of fathers regarding the prosocial behaviors of preschool children in relation to gender, number of siblings, birth order, father and mother's age, and mother's educational status; however, a significant difference was obtained based on the father's educational status. In the Adult Prosociality Scale, significant differences were found in relation to father's age and father's educational status. In the Fatherhood Role Perception Scale, significant differences were obtained in relation to mother's age, father and mother's educational status, and birth order variables. Based on the results obtained from the research, recommendations were made to researchers and educators to include fathers in the planned and prepared interventions aimed at enhancing children's prosocial skills.