Resmi okul öncesi kurumlarındaki resimli hikâye kitaplarının niteliklerinin incelenmesi
Examining the qualities of story books in official preschool institutions
- Tez No: 913774
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLHAN GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı; resmi okul öncesi kurumlarında yer alan, hikâye kitaplarının iç ve dış yapı niteliklerini incelemektir. Çalışmam da nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Doküman analizi, belli bir amaca dönük olarak kaynakları bulma, okuma, not alma ve değerlendirme işlemlerini kapsamaktadır. Araştırmanın çalışma grubu; MEB'e bağlı iki resmi okul öncesi kurumunda yer alan 120 hikâye kitabından oluşturulmuştur. Araştırmada 120 örnek kitap, daha önceden belirlenen okullardan, sistematik örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Veriler; araştırmacı tarafından oluşturulan“Kitap İnceleme Formu”kullanılarak toplanmıştır. Hikâye kitapları tek tek formda yer alan kriterlere göre incelenmiştir. Elde edilen nitel veriler ile frekans dağılım tabloları yapılmıştır. Araştırma sonucunda; dış yapı kriterlerinden biri olan boyut yönüyle incelenen kitapların çoğunun, çocukların yaş gelişimine uygun olduğu, kâğıt yapısı açısından da incelendiğinde; mat kâğıt kullanımının az olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Kapak-cilt kriterleri yönünden yazar ve çizer isminin büyük oranda yer aldığı, kitaplarda künye bilgisinin bulunduğu, ciltleme işleminde ise dikiş yönteminin daha az tercih edildiği tespit edilmiştir. Kitapların iç yapı kriterlerinden olan resim yönteminin de, genellikle çocuğun gelişimine uygun olduğu, kitapların konu ve tema yönünden birbiriyle uyumlu olduğu, kahraman yönünden ise çocukların özdeşim kurabileceği ve fiziksel olarak abartılmayan, pozitif yönlü bir ilişkiye sahip kahraman yapısı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Dil ve anlatım yönüyle canlı bir anlatım biçimi kullanıldığı, yazım ve noktalama işaretlerine dikkat edildiği tespit edilmiştir. İncelemeler sonucunda; kitapların belirtilen kriterlerin çoğunluğunu sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this use is to examine the internal and external structural features of story books in the official preschool period. Comprehensive analysis method, one of the qualitative research methods, was used in the study. Document analysis can perform the processes of finding, reading, retrieving and evaluating sources for a certain. The study group of the research; 120 secret security units included in the constitution of two official pre-schools affiliated with the Ministry of Education. 120 books recorded in the research were selected from schools using the systematic programming method. The data was collected by the researcher using the“Book Review Form”. Story books according to their groups in a single form. Frequency distribution tables were created with the qualitative data obtained. As a result of the research, it has been reached that all of the books examined along the dimension, which is one of the external structure criteria, are suitable for computer technology, and computer network matte computers are few. In terms of cover-binding criteria, it has been determined that the names of the author and illustrator are mostly included, the books contain imprint information, and the sewing method is less preferred in the binding process. It has been concluded that the use of pictures, which is one of the internal structure criteria of the books, is generally suitable for children, that the books are compatible with each other in terms of subject and theme, and that in terms of heroes, there is a hero structure that children can identify with, is not physically exaggerated, and has a positive relationship. It has been determined that a lively style of expression was used in terms of language and expression, and attention was paid to spelling and punctuation. As a result of the reviews, it was concluded that the books met the majority of the specified criteria.