5 Numaralı Nâme-i Hümâyûn Defteri (s. 1-130) transkripsiyon ve değerlendirme
Nâme-i Hümâyûn Notebook No. 5 (p. 1-130) transcription and evaluation
- Tez No: 877624
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN KIRCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Osmanlı Devleti'nin önemli arşiv kaynaklarından biri olan Nâme-i Hümâyun Defterleri hem iç yazışmalar hem dış yazışmalarla ilgili birinci elden kaynak niteliğindedir. Dış devletlerle kurulan dostluklar, izlenen politikalar hakkında bizlere ışık tutmaktadır. Osmanlı Devleti tarafından, imtiyazlı bölgelere ve dış devletlere gönderilen nâmelerin ve cevabnâmelerin birer suretleri 5 Numaralı Nâme-i Hümâyun Defteri'ne kaydedilmiştir. Bu nedenle güvenilir bir kaynak olan nâme-i hümâyunlar, politika ve diplomatik ilişkiler ile ilgili önemli bilgiler ihtiva etmektedir.
Özet (Çeviri)
The Nâme-i Hümâyun Registers, one of the significant archival sources of the Ottoman Empire, are primary sources regarding both internal and external correspondence. They shed light on friendships established with foreign states and the policies pursued. The specific document under consideration in our study, the 5th Numbered Nâme-i Hümâyun Register (pages 1-130), spans the years H. 1099-1103 / A.D. 1687-1691. Copies of the letters sent by the Ottoman Empire to privileged regions and foreign states, as well as their replies, are recorded in the 5th Numbered Nâme-i Hümâyun Register. Therefore, these reliable sources, the Nâme-i Hümâyuns, contain important information regarding politics and diplomatic relations.