5 numaralı name-i hümayun defteri transkripsiyon ve değerlendirme (s.213-408)
Transcription and evaluotion of name-i hümayun book no.5 (P. 213-408)
- Tez No: 965446
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN KIRCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Osmanlı İmparatorluğu, kuruluşundan itibaren gerçekleştirdiği fetihlerle üç kıtaya yayılmış ve farklı coğrafyalardaki devletlerle komşu hale gelmiştir. Bu genişleme, Osmanlı'nın dış ilişkilerini geliştirmesine ve diplomasi alanında kurumsal bir yapının oluşmasına zemin hazırlamıştır. Özellikle yabancı devletlerle sürdürülen yazışmalar, Osmanlı'nın dış politikadaki yaklaşımını yansıtması bakımından önem arz etmektedir. Bu çalışmada incelenen 5 numaralı Nâme-i Hümâyûn defteri, Hicrî 1099-1114 (Miladî 1687-1702) yılları arasındaki diplomatik yazışmaları içermektedir. Defterde, Osmanlı padişahı ve yüksek devlet erkânı tarafından yabancı hükümdarlara gönderilen mektuplar ve bu mektuplara gelen cevapların her iki nüshası yer almaktadır. Defterdeki yazışmalar ve antlaşmalar, Osmanlı'nın bu dönemdeki diplomatik dili, siyasi söylemi ve dış ilişkilerdeki tutumu hakkında önemli veriler sunmaktadır. Bu yönüyle defter, Osmanlı diplomasi tarihine katkı sağlayan değerli bir birincil kaynak niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
Since its foundation, the Ottoman Empire expanded through conquests and came to rule over three continents, becoming neighbors with various states across vast geographies. This territorial expansion led to the development of diplomatic relations and the institutionalization of foreign policy practices. In particular, the correspondence conducted with foreign states reflects the Ottoman Empire's approach to international diplomacy and politics. This study focuses on the 5th Nâme-i Hümâyûn register, which covers the period between 1099–1114 AH (1687–1702 AD). The register includes letters sent by the Ottoman sultans and high-ranking officials to foreign rulers, as well as both copies of the replies received. The diplomatic correspondence and treaties recorded in the register provide significant insights into the political discourse, diplomatic language, and foreign relations of the Ottoman Empire during this period. Thus, the register constitutes a valuable primary source for the study of Ottoman diplomatic history.