Sağlık çalışanlarının yalın yönetim algısı, çalışan performansı ve iş tatmini
Healthcare workers' perception of lean management, employee performance and job satisfaction
- Tez No: 877647
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Sağlık sektörü karmaşık ve değişimin sürekli olduğu bir sektördür. Sağlık sektörü, bütçelerin küçülmesi ve talebin artması nedeniyle son yıllardır baskı altındadır, bu da sağlık hizmetleri tarafından“daha azla daha fazlasının elde edilebilmesi”için "yalın düşüncenin benimsenmesini gerektirmiştir. Bu çalışmanın amacı yalın yönetim, görev performansı ve iş tatmini arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma bir özel hastanenin iki şubesinde gerçekleştirilmiş olup 236 sağlık çalışanı ile yürütülmüştür. Yalın yönetim ölçeği, görev performansı ölçeği ve iş tatmini ölçeği olmak üzere üç anketten yararlanılmıştır. Yalın yönetim ölçeği Türkçeye uyarlanmıştır. Verilerin analizi SPSS ve AMOS paket programları ile gerçekleştirilmiştir. Ölçeklere ait geçerlilik ve güvenilirlik analizleri gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında yaş, cinsiyet, eğitim durumu, iş tatmini ve yalın yönetimin görev performansı üzerindeki etkisini ölçmek için çoklu regresyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Healthcare is a complex and ever-changing industry. The healthcare sector has been under pressure in recent years due to shrinking budgets and increasing demand, which has necessitated the adoption of lean thinking by healthcare services in order to“achieve more with less”. The aim of this study is to examine the relationship between lean management, task performance and job satisfaction. Quantitative research methods were used in the study. The research was carried out in two branches of a private hospital and involved 236 healthcare workers. Three surveys were used: lean management scale, task performance scale and job satisfaction scale. The lean management scale was adapted to the Turkish language. Data analysis was carried out using SPSS and AMOS packages. Validity and reliability analyses of the scales were carried out. The research used multiple regression analysis to measure the effect of age, gender, educational status, job satisfaction and lean management on task performance.