TOFAŞ araç sahipliği üzerinden benlik sunumu: TR21 örneği
Self-presentation through TOFAŞ vehicle ownership: TR21 sample
- Tez No: 877696
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜVEN AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Modern dönem ve sonrasında tüketimin sadece tüketim olmadığı anlaşılmaya başlanmıştır. Toplumu oluşturan bireylerin, nesneleri sadece üretim amacına yönelik tüketmediği ondan ilave ve çoğu zaman sanal faydalar elde ettiği görülmektedir. Tüketimin kendisinin dahi tüketildiği bu yeni toplum, tüketim toplumu olarak nitelendirilmeye başlanmıştır. Tüketim toplumunda bireyler benliklerini tükettikleri nesneler üzerinden tanımlama eğiliminde olabilmektedir. Tüketimi arttırmaya yönelik yapılan pazarlama çalışmaları da sıklıkla bireylerin kendi olmalarına ve benliklerini pazarlanan ürünler üzerinden sunmalarına yoğunlaşmaktadır. Bu noktada tüketilen nesnelerin benlik sunumundaki rolü gözle görünür hale gelmeye başlamıştır. Günümüzde önemli tüketim nesnelerinden birisi olan otomobilin de erkek birey üzerindeki etkisi benze kapsamda değerlendirilebilmektedir. Erkek bireylerin satın aldıkları ve kullandıkları otomobil markaları ve modelleri üzerinden bir benlik sunumuna gittiğini gösteren işaretlerle karşılaşılmaktadır. Otomobil birçok erkek için bir güç, statü göstergesi ve topluma verilen doğrudan ve dolaylı mesajlar kümesi olarak algılanmakta ve yansıtılmaktadır. Bu çalışmada Trakya Bölgesinde (TR21) ikamet eden TOFAŞ marka otomobil sahibi erkek bireylerin otomobilleri ile kurdukları ilişki ve bu ilişkinin benlik sunumları üzerindeki etkileri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the modern period and afterwards, it has begun to be understood that consumption is not just consumption. It is seen that individuals who make up the society do not consume objects only for production purposes, but also obtain additional and often virtual benefits from them. This new society, in which even consumption itself is consumed, has begun to be described as a consumer society. In a consumer society, individuals may tend to define their identities through the objects they consume. Marketing efforts aimed at increasing consumption often focus on individuals being themselves and presenting their identities through marketed products. At this point, the role of consumed objects in self-presentation begins to become visible. The effect of the automobile, which is one of the important consumption objects today, on the male individual can be evaluated in a similar context. There are signs that indicate that male individuals present themselves through the car brands and models they buy and use. For many men, the automobile is perceived and reflected as a sign of power, status, and a set of direct and indirect messages given to society. In this study, the relationship of male TOFAŞ brand car owners residing in the Thrace Region (TR21) with their cars and the effects of this relationship on their self-presentation were examined.