Türkiye'de 1960-1970 yılları arasındaki resim sanatı ve dönemin öne çıkan sanatçıları üzerine bir araştırma
A research on painting in Turkey between the years 1960-1970 and the prominent artist of the period
- Tez No: 877697
- Danışmanlar: DOÇ. BURAK BOYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Türkiye'de 1960 - 1970 yılları arasındaki resim sanatına bakıldığında 1960'lı yıllara gelmeden önce 1950'lerde başlayan toplumsal durumların beraberinde resim sanatında da değişimlere neden olduğu görülmektedir. 1960- 1970 yılları arasında gelişen resim sanatı toplumsal durumların içerisinde bulunan bilimsel, teknolojik, endüstri, kültür ve eğitim atılımlarından etkilenmiş ve resim çalışmaları için nasıl bir zemin hazırlandığı göz önüne konulmuştur. Resim sanatının zeminini hazırlayan bu atılımların 1960 - 1970 arasındaki resim sanatına, sanatçılarına ve eserlerine yön verdiği görülmektedir. Türkiye'de 1960 - 1970 yılları arasında resim sanatı, resim sanatının yıllarına göre özellikleri, özelliklerinin değişim gösterip göstermediğine bakılmasının yanı sıra genel olarak bilgi verilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın yöntemini literatür taraması oluşturmaktadır. Resim sanatı ülkemizle ve 1960 - 1970 yılları arasındaki 10 yıl ile sınırlandırılmıştır. 60'lı yıllarda olan bu gelişmeler her sanatçının aslında bu toplumsal durumlardan farklı şekillerde etkilendiğini ve bunları farklı bakış açılarıyla, yollarla çalışmalarına yansıttıkları görülmektedir. Bu 10 yıllık süre içerisine bakıldığında toplumsal gerçekçi, soyut- figür, figüratif sanat, fotogerçekçi eğilimler gibi çeşitlilikler ortaya çıkmıştır. Bu süreç içerisinde ortaya çıkan sanat akımları dışında birçok sanat grubu da görülmektedir. Çalışma kapsamında Türkiye'de 1960 - 1970 yılları arasındaki resim sanatına bakılmış ve on yıllık süreç içerisindeki resim sanatına bakılmasının yanı sıra bu süreçte adından söz ettiren, ön plana çıkan, akımlara öncülük eden sanatçılar üzerine bir araştırma yapılmıştır. İnceleme doğrultusunda belli başlı atılımlar üzerinden yola çıkılarak 10 yılı kapsayan dönem ele alınmıştır. Bu on yıllık süre içerisinde toplumda yaşanan durumların, gelişmelerin resim çalışmalarına nasıl etki ettiği ve resim sanatının bu olaylardan etkilenerek zaman içinde gösterdiği değişimler, yollar, ilerlemeler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
When we look at the painting works between 1960 - 1970 in Turkey, it is seen that the social conditions that started in the 1950s before the arrival of the 1960s caused in the art of painting along with. The art of painting, which developed between 1960 and 1970 was influenced by the scientific, technological, industrial, cultural and educational breakthroughs in social situations and the groundwork prepared for painting studies. It is seen that these breakthroughs, which prepared the ground for the art of painting guided the painting studies artists and their works between 1960 and 1970. In addition to looking at the art of painting between 1960 and 1970 in Turkey, its characteristic according to years and whether its features have changed. The method of the study consists of literature review. The art of painting is limited to our country and the 10 years between 1960 and 1970. These developments in the 60s show that each artist was actually affected by these social situations in different ways and reflected them in their works from different perspectives and ways. When we look at this 10 year period, various trends such as social realizm, abstract figure, figurativeart, photorealistic tendencies have emerged. Within the scope of the study painting works between 1960 - 1970 in Turkey were analysed and in addition to looking at the art of painting over a ten-year period, a research was conducted on the artists who made a name for themselves, came to the forefront and pioneered movements in this process. In this ten year period how the situation and developments in the society affected the painting works and the changes, paths and progress that the art of painting showed over time by being affected by these events were analysed.