Öğretmenlerin bilinçli farkındalık düzeyleri ile mesleki doyum düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between mindfulness and professional satisfaction of teachers
  1. Tez No: 877896
  2. Yazar: NESLİHAN ERİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYZİ ULUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma, İstanbul ili Sancaktepe ve Maltepe ilçelerindeki resmi ortaokullarda görev yapan öğretmenlerin bilinçli farkındalık ve mesleki doyum algı düzeylerini tespit etmek ayrıca öğretmenlerin bilinçli farkındalık düzeyleri ile mesleki doyum düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmanın evreni İstanbul ili Sancaktepe ve Maltepe ilçelerindeki ortaokullarda görev yapan öğretmenlerden oluşmaktadır. Örneklemi, çok aşamalı örnekleme yolu ile belirlenen 410 öğretmenden oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında 'Bilinçli Farkındalık Ölçeği' ve 'Mesleki Doyum Ölçeği' kullanılmıştır. Öğretmenlerin demografik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla kişisel bilgi formu da ankete eklenmiştir. Verilerin analizinde, yüzde, frekans, ortalama, standart sapma değerleri, Kolmogorov-Smirnov testi, Kruskal Wallis testi, Mann Whitney U testi ve SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Öğretmenlerin bilinçli farkındalık düzeyinin orta düzeyde, mesleki doyum düzeyinin yüksek düzeyde olduğu, bilinçli farkındalık düzeyleri ile genel mesleki doyum ve alt boyutları gelişme fırsatı ve niteliğe uygunluğu arasında negatif yönde ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlerin bilinçli farkındalık düzeyleri arttıkça mesleki doyum düzeylerinin azaldığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca öğretmenlerin bilinçli farkındalık düzeylerinin cinsiyet grupları açısından anlamlı bir şekilde farklılaşırken mesleki doyum düzeylerinin anlamlı bir şekilde farklılaşmadığı görülmüştür. Yaş, kıdem, branş, çalıştıkları kurum ve ilçe grupları açısından bilinçli farkındalık ve mesleki doyum düzeylerinin anlamlı bir şekilde farklılaşmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonuçları öğretmenlerin bilinçli farkındalık düzeylerinin artmasıyla birlikte mesleki doyum düzeylerinin nasıl etkilendiğini anlamak ve buna göre öğretmenleri destekleyici programlar geliştirmenin önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the levels of mindful awareness and professional satisfaction perceptions among teachers working in public middle schools in the Sancaktepe and Maltepe districts of Istanbul, Turkey, and to establish the relationship between teachers' levels of mindful awareness and professional satisfaction. The population of this research comprised teachers serving in middle schools located in the Sancaktepe and Maltepe districts of Istanbul. The sample consisted of 410 teachers selected through multi-stage sampling. The data were collected using the“Mindful Awareness Scale,”the“Professional Satisfaction Scale,”and a personal information form to ascertain teachers' demographic characteristics. Data analysis involved percentages, frequencies, means, standard deviations, the Kolmogorov-Smirnov test, the Kruskal-Wallis test, the Mann-Whitney U test, and the SPSS 22.0 software package. The findings revealed that teachers exhibited moderate levels of mindful awareness and high levels of professional satisfaction. A negative and significant relationship was observed between levels of mindful awareness and overall professional satisfaction, as well as its sub-dimensions of developmental opportunities and adequacy of quality. The study concluded that as teachers' levels of mindful awareness increased, their levels of professional satisfaction decreased. Furthermore, while teachers' levels of mindful awareness significantly varied across gender groups, their levels of professional satisfaction did not differ significantly. Additionally, no significant differences were found in levels of mindful awareness and professional satisfaction across age, seniority, subject area, institution, and district groups. The research outcomes underscore the importance of understanding how increasing levels of mindful awareness among teachers affect their levels of professional satisfaction and suggest the development of supportive programs tailored to teachers' needs.