Manevi danışmanlık ve rehberlik alanında manevi danışman ile sağlık personeli arasındaki multidisipliner çalışma: Hollanda örneği
Multidiscplinary collaboration between spiritual counselors and healthcare personnels in the field of spiritual counseling: The case of the Netherlands
- Tez No: 878047
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMMÜGÜL BETÜL KANBUROĞLU ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı
- Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
İnsan sağlığının fiziksel, psikolojik, duygusal, sosyal ve manevi boyutları olması gerekçesiyle, hastalıkların tedavisinin çok boyutlu biyopsikososyal yaklaşımla gerçekleştirilmesi gerektiği yapılan ampirik araştırmalarla desteklenmektedir. Tıbbi ve biyomedikal modelin hastalıkların tedavisinde yetersiz kalması sebebiyle, bu modelle birlikte psikolojik, sosyal ve manevi faktörlerinde tedaviye eklenmesiyle holistik yaklaşım çağdaş sağlık hizmetlerinde konumunu güçlendirmektedir. Bu bağlamda zor bir dönem olan hastalık sürecinde hastalar manevi problemler ve manevi gereksinim için profesyoneller tarafından sağlanan desteğe ihtiyaç duymaktadırlar. Manevi danışmanlık hizmeti, dini-manevi referansla yaşamın anlamı ve felsefesi konusunda rehberlik, yardım ve eşlik eder. Hastanın kültürünü ve bu kültürü şekillendiren dini-manevi kaynaklara sahip olan, sağlık uzmanları ile hasta arasında köprü görevini üstlenerek iletişimi sağlayan manevi danışmanlar, sağlık kurumlarında önemli bir rol oynamaktadırlar. Bu hizmetin ve holistik yaklaşımın amacına ulaşabilmesi için sağlık profesyonelleri ile manevi danışmanlar arasında mesleki anlamda multidisipliner ekip çalışması önem arz etmektedir. Bu çalışmada manevi danışmanlık alanında profesyonelliği yakalamış olan Hollanda 'da sağlık uzmanları ile manevi danışmanlar arasındaki multidisipliner ekip çalışması ele alınarak multidisipliner -çoklu grup çalışmasının sağlık hizmetleri bağlamındaki önemi irdelenmiştir. Araştırma teorik tartışmalar ve alan araştırmasını içeren üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Hollanda'daki manevi danışmanlık hizmetlerinin tarihi, kapsamı, içeriği, organizasyonu, yasal durumu, eğitim ve istihdamı gibi konular ele alınmıştır. İkinci bölümde maneviyat, manevi danışmanlık ve hastane ortamında maneviyat hakkında alanla ilgili genel bilgiler aktarılmıştır. Üçüncü bölümde ise yarı yapılandırılmış mülakat yöntemiyle Hollanda genelinde farklı hastanelerde aktif görevde bulunan 10 manevi danışman ve 11 doktor ve hemşireyle multidisipliner çalışma ekseninde yüz yüze yapılan anket çalışmaları yer almaktadır. Araştırmanın sonucunda Hollanda'nın manevi danışmanlık alanında kurumsal ve kapsamlı bir bakım modeline sahip olduğu ve multidisipliner ekip çalışmasında farklı uzmanlık alanlarının gelişmekte olan bir entegrasyon içinde çalışmalarını yürüttükleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The treatment of diseases should be carried out with a multidimensional biopsychosocial approach, on the grounds that human health has physical, psychological, emotional, social and spiritual dimensions as it is also supported by empirical research. Because the medical and biomedical model is insufficient in the treatment of diseases, the holistic approach strengthens its position in contemporary health services by adding psychological, social and spiritual factors to the treatment. In this context, patients need professional support provided by professionals for spiritual problems and needs along with the disease, which is a difficult period itself. Spiritual counseling service provides guidance, assistance and accompaniment on the meaning and philosophy of life with religious-spiritual reference. Spiritual counselors play an important role in healthcare institutions that act as a bridge between healthcare professionals and the patient by sharing patient's culture and having religious-spiritual resources that shape the patients' culture. For this service and holistic approach to achieve its purpose, professional multidisciplinary teamwork between health professionals and spiritual advisors is crucial. In this study, the importance of multidisciplinary and multi-group work in the context of health services was examined by discussing the multidisciplinary teamwork between health professionals and spiritual counselors in the Netherlands, which has achieved professionalism in the field of spiritual counseling. This research consists of three parts including theoretical discussions and field research. In the first part, issues such as the history, scope, content, organization, legal status, education and employment of spiritual counseling services in the Netherlands are discussed. In the second part, general information about spirituality, spiritual counseling and spirituality in the hospital environment is given. The third part includes face-to-face surveys conducted with 10 spiritual counselors and 11 doctors and nurses who are on active duty in different hospitals in the Netherlands, using a semi-structured interview method, on the axis of multidisciplinary work. As a result of the research, it was concluded that the Netherlands has an institutional and comprehensive care model in the field of spiritual counseling and that different areas of expertise work in a developing integration in multidisciplinary teamwork.