Çift kutuplu bulanık Zweier I-yakınsak dizi uzayları
Bipolar fuzzy Zweier I-convergent sequence spaces
- Tez No: 878180
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZARİFE ZARARSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konu ile ilgili genel değerlendirmeler yapılarak konunun literatür araştırması yapıldı. İkinci bölümde tez yazımında gerekli olan temel tanım ve teoremlere yer verildi. Üçüncü bölümde ideal, süzgeç, istatistiksel yakınsaklık ve ideal yakınsaklık ile ilgili genel tanım ve teoremlere yer verildi.Dördüncü bölümde Zweier matris, Ƶ ve 〖 Ƶ〗_0, Zweier ideal yakınsak dizi uzayları tanımlarına yer verildi ve çift kutuplu bulanık norm tanımı, çift kutuplu bulanık Zweier I-yakınsak dizi uzayları olan Ƶ_B^I ve Ƶ_0B^I tanımları yapılarak bu uzayların topolojik özellikleri incelendi.Beşinci bölümde yapılan çalışmanın bulguları doğrultusunda teorik ve uygulamaya dönük öneriler sunuldu.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. In the first chapter, a literature review of the subject was made by making general evaluations about the subject. In the second chapter, the basic definitions and theorems necessary for writing the thesis are given. In the third chapter, general definitions and theorems about ideals, filters, statistical convergence and ideal convergence are given. In the fourth chapter, the definitions of Zweier matrix, Ƶ and〖 Ƶ〗_0, Zweier ideal convergent sequence spaces were given and their topological properties were analyzed by defining bipolar fuzzy norm, bipolar fuzzy Zweier I-convergent sequence spaces Ƶ_B^I and Ƶ_0B^I. In the fifth section, theoretical and practical suggestions are presented in line with the findings of the study.