Katılımcı kültür ve kolektif zekâ bağlamında değişen haber kültürü: Yurttaş gazeteciliği
Changing news culture in the context of participatory culture and collective intelligence: Citizen journalism
- Tez No: 878434
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE CEYDA ILGAZ BÜYÜKBAYKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
Teknolojik gelişmeler ve beraberinde gelişen internet teknolojisi birçok alanda olduğu gibi medya ve gazetecilik alanında da önemli değişikliklere neden olmuştur. Web 2.0'ın getirdiği yenilikler, internet teknolojisi özellikle gazetecilik pratikleri üzerinde etkili olmuş ve birçok gazetecilik uygulaması ortaya çıkmıştır. Kişiler internet haber siteleri, sosyal medya araçları ile birçok alanda kendilerini ifade etme imkanı elde etmiştir. İnternet teknolojinin getirmiş olduğu etkileşim ile okuyucu/dinleyici/izleyici arasındaki sınırlar ortadan kalkmıştır. Gazetecilik uygulamaları sürecinde pasif konumda olan okuyucu/dinleyici/izleyici aktif konuma geçmiştir. Yeni gazetecilik türlerinin çıkmasıyla birlikte haber üretim süreçlerinde de değişimler yaşanmıştır. Bu çalışmada internet teknolojisi ile yeni bir gazetecilik pratiği olan yurttaş gazeteciliği ele alınmış ve yurttaş gazeteciliği kavramı katılımcı kültür ve kolektif zeka ile değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında ilk olarak internet teknolojisi, yeni medya, internet gazeteciliği ve beraberinde getirdiği değişimlere değinilmiş ve daha sonra yurttaş gazeteciliği kavramı, kavramın ortaya çıkışı ve haber üretim sürecinde yurttaş gazeteciliği üzerinde durularak yurttaş gazeteciliğinin geleneksel haber üretim sürecinden farkı üzerinde durulmuştur. Çalışmanın son bölümünde ise yurttaş gazeteciliği pratikleri çalışmanın amacına uygun olarak belirlenmiş olan örneklem çerçevesinde içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Ayrıca yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler yapılmış ve görüşme sonuçları yurttaş gazeteciliği pratikleri açısından belirlenen beş tema ile açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Technological developments and the accompanying internet technology have caused significant changes in the field of media and journalism, as in many other fields. The innovations brought by web 2.0 and internet technology have had an impact especially on journalistic practices and many journalistic applications have emerged. People have had the opportunity to express themselves in many areas through internet news sites and social media tools. With the interaction brought by internet technology, the boundaries between reader/listener/viewer have disappeared. The reader/listener/viewer, who was passive in the process of journalism practices, became active. With the emergence of new types of journalism, there have been changes in news production processes. In this study, citizen journalism, a new journalism practice with internet technology, was discussed and the concept of citizen journalism was evaluated with participatory culture and collective intelligence. Within the scope of the study, firstly internet technology, new media, internet journalism and the changes it brings are mentioned, and then the concept of citizen journalism, the emergence of the concept and citizen journalism in the news production process are emphasized, and the difference of citizen journalism from the traditional news production process is emphasized. In the last part of the study, citizen journalism practices were examined using the content analysis method within the framework of the sample determined in accordance with the purpose of the study. In addition, semi-structured indepth interviews were conducted, and the interview results were explained with five themes determined in terms of citizen journalism practices.