Bir kamu hastanesinde çalışan ebe ve hemşirelerin kadına yönelik şiddetin belirtilerini tanılama düzeyleri
The level of recognition of signs of violence against women among nurses and midwives working in a public hospital
  1. Tez No: 878678
  2. Yazar: FURKAN KAYNAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDE AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Public Health, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Araştırma, ebe ve hemşirelerin kadına yönelik şiddet belirtilerini tanılama düzeylerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve karşılaştırmalı tipte yapılmıştır. Çalışma, 15.01.2023-31.08.2023 tarihleri arasında Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesinde yapılmıştır. Araştırma örneklemini, Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi'nde görev yapan olasılıksız örnekleme yöntemi ile araştırmaya katılmayı kabul eden ve alınma kriterlerini taşıyan 399 hemşire ve ebe oluşturmuştur. Araştırma verileri;“tanıtıcı bilgi formu”,“Hemşire ve Ebelerin Kadına Yönelik Şiddet Belirtilerini Tanımalarına İlişkin Ölçek-'HEKYŞBTÖ' ile toplanmıştır. Verilerin istatiksel değerlendirilmesinde student's t testi, ANOVA (post hoc: Bonferroni) testi, ki-kare testi, korelasyon analizi ve lineer regresyon analizi testleri kullanılmıştır. Hemşirelerin ”Hemşire ve Ebelerin Kadına Yönelik Şiddet Belirtilerini Tanımalarına İlişkin Ölçek-'HEKYŞBTÖ' puan ortalaması 20.70±6.53 iken ebelerin ölçek puan ortalaması ise 14.90±3.17 bulunmuştur. Verilen verilere göre hemşireler kadına yönelik şiddet belirtilerini tanılama konusunda kısmen yeterli bilgiye sahipken ebeler yetersiz bilgiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in a descriptive and comparative type to determine the level of recognition of signs of violence against women among nurses and midwives. The study was conducted at Balıkesir Atatürk City Hospital between 15.01.2023-31.08.2023. The research sample consisted of 399 nurses and midwives who agreed to participate in the study and met the inclusion criteria through non-probabilistic sampling method at Balıkesir Atatürk City Hospital. Research data were collected using a“Demographic Information Form”and the“ Scale of Concerning Nurses and Midwives' Recognition of Violence against Women - 'NMRVAWS'”. Statistical evaluation of the data included the use of Student's t-test, ANOVA (with Bonferroni post hoc test), chi-square test, correlation analysis, and linear regression analysis. According to the given data, the average score on the“Scale of Concerning Nurses and Midwives' Recognition of Violence against Women (NMRVAWS)”was 20.70±6.53 for nurses and 14.90±3.17 for midwives. Based on these findings, nurses are moderately knowledgeable about recognizing signs of violence against women, whereas midwives are determined to have insufficient knowledge.