Vulva anatomisi ve kendi kendine vulva muayenesi eğitiminin üreme çağındaki kadınların bilgi durumuna etkisi.
The effect of vulva anatomy and vulva self-examination training on knowledge status of women of reproductive age.
- Tez No: 878713
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REFİKA GENÇ KOYUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma üreme çağındaki kadınlara vulva anatomisi ve Kendi Kendine Vulva Muayenesi hakkında verilen planlı eğitimin kadınların bilgi durumlarına etkisini değerlendirmek amacı ile yapılmıştır. Araştırma İstanbul ilinde hizmet veren özel bir Hastanesi'nin Kadın Doğum Polikliniğinde yürütülmüştür. Randomize kontrollü ön ve son test tasarımdaki çalışmaya 18-49 yaş arasındaki 120 kadın dahil edilmiştir. Çalışmaya katılmaya gönüllü olan ve dâhil edilme kriterlerini taşıyan kadınlar deney (n= 61) ve kontrol gruplarına (n= 59) randomize edilmiştir. Her iki gruba uygulanan ön test sonrası deney grubuna altı oturumluk teorik ve pratik Kendi Kendine Vulva Muayenesi eğitimi verilmiş, kontrol grubuna herhangi bir eğitim programı uygulanmamıştır. Eğitimden altı hafta sonra her iki gruptan çevrim içi son teste katılımları istenmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, Mann Whitney U Testi, Pearson Ki Kare Testi ve Fisher's Exact testi uygulanmıştır. Araştırma kapsamına alınan deney ve kontrol grubu katılımcıların sosyodemografik özelliklerine göre karşılaştırıldığında, iki grup arasında istatiksel olarak anlamlı fark olmadığı belirlenmiştir. Deney grubundaki katılımcıların %65.60'ı kontrol grubundaki kadınların %72.90'ı daha önce Kendi Kendine Vulva Muayenesini duymadığını ve katılımcıların tamamına yakınının ise Kendi Kendine Vulva Muayenesini (deney: % 83.6 ve kontrol: %89.8) yapmadıkları görülmüştür. Verilen planlı eğitim sonrası deney grubunda yer alan kadınların subjektif ve objektif bilgi düzeyi, eğitim öncesi durumuna göre artmıştır ve eğitim sonrasında %68.9'nın düzenli vulva muayenesi yaptıkları saptanmıştır. Sonuç olarak Kendi kendine vulva muayenesi eğitimi kadınların bilgi düzeylerini arttırmada ve davranışal değişimlerinde etkili olmuştur. Farkındalık da kadınlar arasında bu kapsamda olumlu etkilere sahiptir. Bu bakımdan birinci basamak sağlık hizmetlerinde görevli ebe/hemşireler bu konuda sağlık eğitimi ve danışmanlığı yaparak konu ile ilgili farkındalık oluşturulmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effect of planned education given to women of reproductive age about vulva anatomy and vulva self-examination on the knowledge status of women. The study was conducted in the Obstetrics Outpatient Clinic of a private hospital in Istanbul. The randomized controlled pre-test and post-test design study included 120 women aged 18-49 years. Women who volunteered to participate in the study and met the inclusion criteria were randomized into experimental group (n= 61) and control groups (n= 59). After the pre-test applied to both groups, the experimental group received six sessions of theoretical and practical Vulva Self Examination training, while the control group did not receive any training program. Six weeks after the training, both groups were asked to participate in the online post-test. Mann Whitney U Test, Pearson Chi-Square Test and Fisher's Exact Test were used to evaluate the data. When the sociodemographic characteristics of the participants in the experimental and control groups were compared, it was determined that there was no statistically significant difference between the two groups. İt was observed that 65.60% of the participants in the experimental group and 72.90% of the women in the control group had not heard of Vulva Self Examination before and almost all of the participants had not performed Vulva Self Examination (experiment: 83.6% and control: 89.8%). After the planned training, the subjective and objective knowledge level of the women in the experimental group increased compared to their pre-training status and 68.9% of them were found to perform regular vulva examinations after the training. In conclusion, vulva self-examination training was effective in increasing women's knowledge levels and behavioral changes. Awareness also has positive effects among women in this context. In this respect, midwives/nurses working in primary health care services should provide health education and counseling on this subject and raise awareness on the subject.