Kanatlı patojenik Escherichia coli'lerde mobilize kolistin direnç geni-1'in araştırılması
Investigation of the mobile colistin resistance gene-1 in avian pathogenic Escherichia coli
- Tez No: 878829
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışma, kanatlı patojenik Escherichia coli (APEC) izolatlarında plazmit aracılı kolistin direnci sağlayan mobilize kolistin direnç geni 1 (mcr-1) varlığının belirlenmesi ve kolistin dirençli izolatların antibiyotik direnç profillerinin incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmada, kolibasillozis şüpheli 200 broyler karaciğer örneği materyal olarak kullanıldı. E. coli izolasyonları klasik konvansiyonel yöntemler ile gerçekleştirildikten sonra identifikasyonlar ve antibiyotik duyarlılık testleri otomatize mikrobiyoloji sistemi (BD Phoenix 100TM, ABD) sistemi yardımı ile yapıldı. Fenotipik olarak kolistin dirençli olduğu tespit edilen izolatlarda mcr-1 gen varlığı polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) ile incelendi. Bulgular: İki yüz broyler karaciğer örneğinden elde edilen 156 (%78) E. coli'nin 10 (%6,4)'unun fenotipik olarak kolistin dirençli olduğu saptandı. Kolistin dirençli E. coli izolatların %80'inin levofloksasine, %70'inin sefazolin ve sefuroksime, %60'ının sefotazidime, %50'sinin gentamisin ve seftriaksona, %40'ının sefepime, %30'unun seftolozan tazobaktama, %20'sinin piperasilin tazobaktama dirençli oldukları belirlendi. Tüm izolatlar amikasin, ertapenem, imipenem, meropenem duyarlı; ampisilin, amoksisilin klavulanat, ampisilin sulbaktam, trimethoprim sulfamethoksazol ve tigesiklin dirençli olup; çoklu antibiyotik direncine (MDR) sahip idi. Fenotipik olarak kolistin dirençli oldukları tespit edilen tüm izolatların genotipik olarak da mcr-1 genini taşıdıkları tespit edildi. Sonuç: Bu bulgular, APEC izolatlarında kolistin direncinin mobilize olmasının, plazmidik direnç genlerinin hızlı yayılmasına ve geniş kapsamlı antibiyotik direncinin artmasına katkı sağladığını göstermektedir. Beşeri hekimlikte de kullanılan antibiyotiklere direnç saptanmış olması halk sağlığı için potansiyel bir tehdit oluşturabilir. Gelecekteki çalışmalar, farklı bölgelerden alınan örneklerle yapılmalı ve bu riskin daha iyi anlaşılması için geniş bir örneklem grubunu içermelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to determine the presence of mobilized colistin resistance gene 1 (mcr-1), which provides plasmid-mediated colistin resistance in poultry pathogenic Escherichia coli (APEC) isolates, and to examine the antibiotic resistance profiles of colistinresistant isolates. Material and Methods: In this research, 200 broiler liver samples suspected of colibacillosis were utilized as the material. Following the isolation of E. coli through classical conventional methods, identification and antibiotic susceptibility tests were conducted using an automated microbiology system (BD Phoenix 100TM, USA). The presence of the mcr-1 gene in isolates phenotypically determined as colistin-resistant was investigated using polymerase chain reaction (PCR). Results: Out of 156 (78%) E. coli isolates obtained from 200 broiler liver samples, 10 (6.4%) were phenotypically determined to be colistin-resistant. It was found that 80% of colistinresistant E. coli isolates were resistant to levofloxacin, 70% to cefazolin and cefuroxime, 60% to ceftazidime, 50% to gentamicin and ceftriaxone, 40% to cefepime, 30% to ceftolozanetazobactam, and 20% to piperacillin-tazobactam. All isolates were sensitive to amikacin, ertapenem, imipenem, meropenem, and resistant to ampicillin, amoxicillin-clavulanate, ampicillin-sulbactam, trimethoprim-sulfamethoxazole, and tigecycline, exhibiting multidrug resistance (MDR). All isolates that were found to be phenotypically resistant to colistin were also found to carry the mcr-1 gene genotypically. Conclusion: These findings indicate that the mobilize colistin resistance in APEC isolates contributes to the rapid spread of plasmid-mediated resistance genes and the escalation of broad-spectrum antibiotic resistance. The detection of resistance to antibiotics used in human medicine may be poses a potential threat to public health. Future studies should be conducted with samples from different regions and include a diverse sample group to better understand this risk.