Integrating pathways: Exploring the evolution and convergence of science and technology policies in the European Union and Türkiye (2000-2020)
Entegrasyon yolları: Avrupa Birliği ve Türkiye'de bilim ve teknoloji politikalarının gelişimi ve yakınsaması (2000-2020)
  1. Tez No: 878880
  2. Yazar: FATMA DURU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGEHAN ŞENYUVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tez, 2000'den 2020'ye kadar olan dönemde Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye'deki Bilim ve Teknoloji (B&T) politikalarının kapsamlı bir analizini sunmaktadır. Öncelikli odak noktası bunların inovasyon ve bölgesel rekabet edebilirlik politikalarına etkilerini araştırmaktır. Politika belgeleri, Avrupa İlerleme Raporları ve bilimsel makaleler dahil olmak üzere birincil ve ikincil kaynakların incelenmesini içeren metodolojik bir yaklaşım aracılığıyla bu araştırma, bu politikaların küresel teknolojik değişikliklere nasıl uyum sağladığını ve uluslararası iş birliğindeki zorlukları nasıl ele aldığı değerlendirilerek Türkiye'nin AB çerçeve programlarıyla uyumlaştırılmasını ele alarak her iki bölgedeki bilim ve teknoloji politikalarının ekonomik rekabete ve inovasyona katkılarını tartışılmaktadır. Ayrıca, bilim ve teknoloji politikaları ile sosyo-ekonomik bağlam arasındaki ilişkiyi incelerken, bu politikaların uygulanışını ve sonuçlarını şekillendiren teorik çerçeveleri göz ardı etmemektedir. AB ve Türkiye'deki bilim ve teknoloji stratejilerinin evrimini ve politika yakınsamasının araştırma ve geliştirme ekosistemleri üzerindeki etkisini vurgulamaktadır. Sonuç olarak bu çalışma, politika yapıcılara, araştırmacılara ve ilgili sektör yöneticilerine kapsamlı ve karşılaştırmalı bilgi sağlamayı, gelecekteki bilim ve teknoloji politika oluşturma süreçlerine ve Avrupa Araştırma Alanına (ERA) ilişkin bilgi sağlayarak bu yönde atılacak adımlara akademik kaynak oluşturmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis provides a comprehensive analysis of Science and Technology (S&T) policies within the European Union (EU) and Türkiye over the period from 2000 to 2020. This study primarily focuses on investigating the influence of these policies on innovation and regional competitiveness. Through a methodological approach that involves examining primary and secondary sources including policy documents prepared by the national government and international organizations, the European Commission's Report on Türkiye's Progress Reports regarding the accession process, and scholarly articles, this research evaluates how these policies have adapted to global technological changes and how they addressed challenges in international cooperation. Emphasizing the alignment of Türkiye with various EU framework programs, the thesis discusses the contributions of S&T policies to economic competitiveness and innovation within both Türkiye and the EU. Furthermore, it explores the dynamic relationship between S&T policies and the broader socio-economic context, without neglecting the theoretical frameworks that shape these policies' implementations and implications. It highlights the impact of policy convergence on research and development ecosystems. Finally, this study aspires to provide valuable insights for policymakers, researchers, and industry professionals, by informing them on the future of S&T policy-making processes and by fostering progress toward an integrated European Research Area (ERA).