AlSi5 ve AlSi12 kaynak telleriyle birleştirilen Al6061 alüminyum alaşımında indüksiyon ısıl işlemi etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of induction heat treatment on Al6061 aluminum alloy joined with AlSi5 and AlSi12 welding wires
  1. Tez No: 878917
  2. Yazar: YUNUS EMRE MERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ÇETİNEL, DOÇ. DR. UĞUR ÇAVDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Günümüzde kullanım alanı oldukça yaygınlaşan Alüminyum alaşımlar, sahip olduğu özelliklerden dolayı havacılık, otomotiv, inşaat sektörü gibi alanlarda yoğun olarak kullanılmaktadır. Alüminyum alaşımları arasında oldukça fazla kullanım yeri olan Al6061, ısıl işlem uygulanabilmesi, kaynak kabiliyetinin ve mukavemet özelliklerinin iyi olması nedeniyle araştırma malzemesi olarak tercih edilmiştir. Bu çalışmada Al6061 ve Al6061-T6 malzemeleri AlSi5 ve AlSi12 ilave kaynak telleri kullanılarak TIG kaynak yöntemi ile birleştirilmiştir ve ortaya dört farklı numune parametresi çıkmıştır (Al6061 – AlSi5, Al6061-T6 – AlSi5, Al6061 – AlSi12, Al6061-T6 – AlSi12). Kaynaklı numunelere farklı sıcaklık (185 °C, 350 °C) ve sürelerde (3 dk, 6 dk, 9 dk) indüksiyon ısıl işlemi uygulanmıştır. İndüksiyon işlemi ile kısa bir süre içerisinde yüksek sıcaklıklara çıkılarak numunelere ısıl işlem yapılmıştır. Yapılan bu işlemlerin farklı teller ile kaynaklanmış numunelere etkisi araştırılmak üzere SEM/EDX analizleri ve mikroyapı incelemesi yapılıp mikrosertlik, eğme ve çekme testleri uygulanmıştır. Gerçekleştirilen bu inceleme ve testler neticesinde yaşlandırma ve indüksiyon ısıl işlemi uygulanmış numunelerin sertlik ve mukavemet değerlerinde artış olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aluminum alloys, which are widely used today, are used extensively in areas such as aviation, automotive and construction sectors due to their properties. Al6061, which has a wide range of applications among aluminum alloys, has been preferred as a research material due to its ability to heat treatmens, having welding capability and good strength properties. İn this study, Al6061 and Al6061-T6 materials were joined by TIG welding method using AlSi5 and AlSi12 additional welding wires and four different sample parameters were determined (Al6061 – AlSi5, Al6061-T6 – AlSi5, Al6061 – AlSi12, Al6061-T6 – AlSi12). Induction heat treatments were applied to the welded specimens at different temperatures (185 °C and 350 °C) and durations (3 minutes, 6 minutes and 9 minutes). İn induction heat treatment, the samples were heat treated by reaching high temperatures in a short durations. In order to investigate the effect of these processes on welded samples with different wires, SEM/EDX analyses, microstructure examination, microhardness tests, bending and tensile tests were performed. As a result of these examination and tests, it was observed that the hardness and strength values of the specimens subjected to aging and induction heat treatment increased.