Fibromiyaljili hastalarda telerehabilitasyon yoluyla uygulanan solunum egzersizlerinin ağrı, uyku kalitesi, yorgunluk düzeyi ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of telerehabilitation-based breathing exercise on pain, sleep quality, fatigue level and quality of life in fibromyalgia patients
- Tez No: 878951
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışmamızın amacı Fibromiyalji Sendromlu kişilere telerehabilitasyon ile uygulanan diyafragmatik solunum egzersiz programının; ağrı, yorgunluk, depresyon, anksiyete, uyku ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışma, 18-65 yaş arasında olan fibromiyalji sendromlu 21 kişi ile yürütüldü. Katılımcılara 6 hafta boyunca vücut farkındalığı ve diyafragmatik solunumu içeren solunum egzersiz programı uygulandı. Katılımcılar egzersizleri haftanın 3 günü fizyoterapist eşliğinde telerehabilitasyon aracılığı ile denetimli olarak gerçekleştirdiler. Haftanın 4 günü ise kişilerden aynı egzersiz programını evde tek başlarına denetimsiz gerçekleştirmeleri istendi. Vizüel Analog Skala ile ağrı düzeyleri, Fibromiyalji Etki Anketi ile fibromiyaljinin günlük yaşama etkisi, Beck Depresyon Envanteri ile depresyon düzeyleri, Beck Anksiyete Envanteri ile anksiyete düzeyleri, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi ile uyku kalitesi ve Yorgunluk Şiddet Ölçeği ile yorgunluk düzeyleri ölçüldü. Ölçeklerin değerlendirmesi çalışma başı ve çalışma sonu olmak üzere 2 kere gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
The aim our study is to examine the effects of the telerehabilitation-based diaphragmatic breathing exercise program on pain, fatigue, depression, anxiety, sleep and quality of life in people with fibromyalgia syndrome. The study was conducted with 21 people with fibromyalgia syndrome between ages of 18-65 years. The participants were given a respiratory exercise program that included body awareness and diaphragmatic breathing for 6 weeks. Participants performed exercise program for three weekly exercise sessions under the supervision of a physiotherapist via telerehabilitation. They were asked to perform the same exercise program at home non-supervised for four days a week. Pain levels was assessed with Visual Analogue Scale, the impact of fibromyalgia on daily life with Fibromyalgia Impact Questionnaire, depression levels with Beck Depression Inventory, anxiety levels with Beck Anxiety Inventory, sleep quality with Pittsburgh Sleep Quality Index and fatigue levels with Fatigue Severity Scale. All evaluations were performed two times, before and after the treatment.