Miyastenia gravis hastalarında otonomik semptomların değerlendirilmesi
Evaluation of autonomic symptoms in patients with myasthenia gravis
  1. Tez No: 879125
  2. Yazar: MERT VAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN YAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Miyastenia gravis hastalığı kas güçsüzlüğü ile seyreden, ön planda oküler, bulber ve ekstremite kaslarını tutan bir kas hastalığıdır. Bu hastalıkta klasik bulgular arasında otonom sinir sistemine ait tutulum beklenmemesine rağmen bazı miyastenia gravis hastalarında otonomik disfonksiyona ait semptomlar gelişebilmektedir. Bu çalışmanın amacı; miyastenia gravis hastalarında otonom tutulum sıklığını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya katılmayı kabul eden 51 miyastenia gravis hastası ve 51 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. Katılımcılara otonom tutulumu sorgulamak amacı ile daha önce geliştirilmiş bir COMPASS-31 anket testi uygulanmıştır. Hastalara elektrofizyoloji laboratuvarında sempatik deri yanıtı ölçümü, R-R interval değişimi değerlendirilmesi yapılmıştır. Dahil olan tüm katılımcılarda ortostatik hipotansiyonun değerlendirilmesi amacı ile kan basıncı ölçümleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Myasthenia gravis is a muscle disease characterized by muscle weakness, primarily affecting ocular, bulbar, and limb muscles. Although autonomic nervous system involvement is not typically expected among the classic findings in this disease, some myasthenia gravis patients may develop symptoms of autonomic dysfunction. The aim of this study is to investigate the frequency of autonomic involvement in patients with myasthenia gravis. Materials and Methods: 51 myasthenia gravis patients who agreed to participate in the study and 51 healthy volunteers were included. Participants were administered a previously developed COMPASS-31 questionnaire test to investigate autonomic involvement. Sympathetic skin response measurements and R-R interval variation assessments were performed in the electrophysiology laboratory. Blood pressure measurements were conducted in all participants to evaluate orthostatic hypotension.