Preeklampsi ile komplike olmuş gebelik öyküsü olan kadınlarda uterin arter akımlarının doppler ultrasonografi ile postpartum uzun dönemde değerlendirilmesi
Long-term postpartum evaluation of uterine arterial flows by doppler ultrasonography in women with a history of pregnancy complicated with preeclampsy
  1. Tez No: 879126
  2. Yazar: EBRU HANİFE AKSOY ARIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİBE AYVACI TAŞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Çalışmamızda amacımız doğumdan 6-24 ay sonra değerlendirilen uterin arter Doppler indekslerinin gebeliğinde preeklampsi tanısı almış kadınlarda, preeklampsi ile komplike olmayan gebelik geçirmiş kadınlara göre farklı olup olmadığını göstermektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hastane tabanlı tek merkezli ve prospektif vaka-kontrol çalışması olarak planlanmıştır. Araştırmaya S.B.Ü. Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 01.07.2021 ve 01.07.2023 tarihleri arasında doğumu gerçekleşmiş ve doğum sonrası 6-24 ay geçmiş kadınlar dahil edilmiştir. Çalışmamızda, araştırmaya dahil olmadan önceki gebeliğinde preeklampsi tanısı almış kadınların vaka grubuna, araştırmaya dahil olmadan önceki gebeliği miadında, komplikasyonsuz sonuçlanan kadınların kontrol grubuna atanması planlanmıştır. Gönüllüler belirlenirken hastanemiz doğum kayıt defterindeki sıra üzerinden gidilmiş, çalışmaya dahil edilen her bir preeklampsi tanısı almış gebe için, sıradaki miadında komplikasyonsuz doğum yapmış kadınlar kontrol grubuna seçilmiştir. Preeklampsi tanısı için ISSHP (The International Society for the Study of Hypertension in Pregnancy) kriterleri kabul edilmiştir. Vaka ve kontrol grubuna alınacak gönüllülere hastane verileri ile ulaşılmış, aranarak davet edilmiş, çalışmaya katılmayı kabul eden gönüllülerin bilgilendirilmiş onam formları alındıktan sonra muayeneleri yapılmıştır. Muayane sırasında hastaların yaş, boy, kilo, obstetrik ve genel tıbbi anamnez bilgileri alınmış, muayenelerin tansiyon ölçümü ve serviks kanseri taramasını da içerecek şekilde yapılması planlanmıştır. Çalışmada Doppler ölçümleri iki araştırmacı tarafından yapılmıştır. Araştırmacılar arası güvenilirliğin test edilmesi için ilk etapta 39 olgu her iki araştırmacı tarafından değerlendirilmiştir. Korelasyon analizinde iki araştırmacı arasında uyumun orta ve yüksek seviyede olduğu görülmüştür. viii Midluteal fazda transvajinal ultrasonografi ile ölçülen sağ ve sol uterin arter Doppler bulguları; PI (pulsatility index), RI (resistance index) değerleri ve çentik olup olmamasına göre kaydedilmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 17.0 paket programı kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya preeklampsi öyküsü olan 41 kadın ve preeklampsi öyküsü olmayan 40 kadın dahil edilmiştir. Postpartum 6-24 ay arası dönemde, midluteal fazda transvajinal ultrasonografi ile yapılan uterin arter Doppler ölçümleri vaka ve kontrol grupları arasında karşılaştırıldığında sağ uterin arter PI, sırayla 2,44±0,89 (ortalama±ss) ve 2,40±0,54 (ortalama±ss), p=0,786; sağ uterin arter RI, sırayla 0,84±0,09 (ortalama±ss) ve 0,86±0,05 (ortalama±ss), p=0,245; sol uterin arter PI, sırayla 2,52 (1,72-2,86)(ortanca, IQR) ve 2,23 (1,89-2,72)(ortanca, IQR), p=0,564; sol uterin arter RI, sırayla 0,85 (0,78-0,89)(ortanca, IQR) ve 0,84 (0,78-0,88)(ortanca, IQR), p=0,743 olarak bulunmuş, istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Sonuç: Çalışmamızda preeklampsi ile komplike gebelik geçirmiş kadınlar ve miadında komplikasyonsuz gebelik geçirmiş kadınlar, postpartum 6-24 ay arası dönemde uterin arter Doppler bulguları açısından karşılaştırılmıştır. Yapılan istatiksel analizde iki grubun uterin arter PI ve RI değerleri benzer bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to determine whether the uterine artery Doppler indices, evaluated between 6 and 24 months postpartum, differ in women who had preeclampsia during pregnancy compared to those who had an uncomplicated pregnancy. Materials and Methods: Our research was designed as a single-center, hospital-based, prospective case-control study at the Zeynep Kamil Women and Childrens Diseases Training and Research Hospital of Health Sciences University. Women who gave birth at the Zeynep Kamil Women and Childrens Diseases Training and Research Hospital between 01.07.2021 and 01.07.2023 and had passed 6-24 months postpartum were included in the study. Women diagnosed with preeclampsia in their previous pregnancy before inclusion were assigned to the case group, while women with a full-term, uncomplicated previous pregnancy before inclusion were assigned to the control group. Volunteers were identified from the birth register of our hospital, and for each woman with a diagnosis of preeclampsia included in the study, the next woman with a full-term uncomplicated delivery was selected for the control group. The ISSHP (The International Society for the Study of Hypertension in Pregnancy) criteria were accepted for the diagnosis of preeclampsia. Volunteers to be included in the case and control groups were contacted through hospital records, invited, and after obtaining their informed consent forms, their examinations were conducted. During the examination, the patients age, height, weight, obstetric and general medical history were recorded, also blood pressure measurement and cervical cancer screening were included. Doppler measurements in the study were performed by two researchers. Initially, 39 cases were evaluated by both researchers to test inter-researcher reliability. Correlation analysis showed moderate to high agreement between the two researchers. Right and left uterine artery Doppler findings measured by transvaginal ultrasonography in the midluteal phase were recorded based on PI (pulsatility index), RI (resistance index) values, and the presence or absence of notching. SPSS (Statistical x Package for the Social Sciences) 17.0 package program was used for statistical analysis of the data. Results: The study included 41 women with a history of preeclampsia and 40 women without a history of preeclampsia. When the uterine artery Doppler measurements performed with transvaginal ultrasonography in the midluteal phase were compared between the case and control groups in the postpartum 6-24 months period, the right uterine artery PI was found to be 2.44±0.89 (mean±SD) and 2.40±0.54 (mean±SD), p=0.786; the right uterine artery RI was found to be 0.84±0.09 (mean±SD) and 0.86±0.05 (mean±SD), p=0.245; the left uterine artery PI was found to be 2.52 (1.72-2.86) (median, IQR) and 2.23 (1.89-2.72) (median, IQR), p=0.564; the left uterine artery RI was found to be 0.85 (0.78-0.89) (median, IQR) and 0.84 (0.78-0.88) (median, IQR), p=0.743, showing no statistically significant difference. Conclusion: In our study, women who had pregnancies complicated by preeclampsia and those who had full-term uncomplicated pregnancies were compared in terms of uterine artery Doppler findings in the postpartum 6-24 months period. Statistical analysis showed that the uterine artery PI and RI values of the two groups were similar.