Rewriting worlds: Posthuman intertextuality in Terry Pratchett's discworld
Dünyaları yeniden yazmak: Terry Pratchett'ın diskdünya'sında posthüman metinlerarasılık
- Tez No: 879182
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLEYHA ÇETİNER ÖKTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tezin amacı, Terry Pratchett'ın Diskdünya romanlarında geliştirdiğimiz posthüman metinlerarasılık kavramını kullanarak özellikle Wyrd Sisters, Lords and Ladies ve Eric eserlerine uygulamaktır. Posthüman metinlerarasılık, postmodern metinlerarasılıktan farklı olarak, yazarın niyetini ve metni şekillendiren etkilerin birbiriyle bağlantılı ağını bütünleştirir, anlam ve kimliğin doğrusal olmayan, rizomatik yapısını vurgular. Bu çalışmada, posthüman metinlerarasılık merceğinden bu eserlerin analiz edilmesiyle, Pratchett'in metinler, yazarlar ve okuyucular arasında dinamik bir etkileşim yaratmak için kullandığı derinliği olan referanslar, göndermeler ve anlatı teknikleri açığa çıkarılmaya çalışılmıştır. Metodoloji, edebi analiz ile posthümanizm ve metinlerarasılık teorik çerçevelerini birleştirir. Bulgular, Pratchett'in metinlerarasılık kullanımının yalnızca Diskdünya serisinin anlatı derinliğini zenginleştirmekle kalmadığını, aynı zamanda geleneksel yazarlık ve metinsellik kavramlarını da sorguladığını öne sürer. Bu araştırma, Pratchett'in eserlerinin ve genel olarak fantastik edebiyat alanının daha derin bir şekilde anlaşılmasına katkıda bulunarak, metinlerarasılığın derinlikli, çok yönlü edebi dünyaların yaratılmasında nasıl önemli bir rol oynadığını ve geleneksel anlatı yapıları ile eleştiri yaklaşımlarını nasıl daha bağlantılı ve akışkan bir hale getirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores our concept of posthuman intertextuality in Terry Pratchett's Discworld novels, specifically focusing on Wyrd Sisters, Lords and Ladies, and Eric. Posthuman intertextuality, distinct from postmodern intertextuality, integrates the author's intention and the interconnected web of influences that shape a text, emphasising a non-linear, rhizomatic structure of meaning and identity. By analysing these works through the lens of posthuman intertextuality, this study aims to uncover the intricate web of references, allusions, and narrative techniques that Pratchett employs to create dynamic interplay between texts, authors, and readers. The methodology combines literary analysis with theoretical frameworks from posthumanism and intertextuality. The findings suggest that Pratchett's use of intertextuality not only enriches the narrative complexity of the Discworld series but also challenges traditional notions of authorship and textuality. This research contributes to a deeper understanding of Pratchett's work and the broader field of fantasy literature by demonstrating the significance of intertextuality in constructing complex, multifaceted literary worlds that challenge traditional narrative structures and promote a more interconnected and fluid approach to literary criticism.