Glomerülonefrit ve proteinüri ile takipli hastalarda 3 doz hepatit B aşısı sonrası serokonversiyon düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of seroconversion levels after three doses of hepatitis B vaccine in patients with glomerulonephritis and proteinuria
  1. Tez No: 879183
  2. Yazar: SÜMEYYE ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH DEDE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Çalışmamızda glomerülonefrit ile takipli hastalarda Hepatit B aşısı sonrası böbrek fonksiyonları ve protreinüri ile serokonversiyon arasındaki ilişkiyi ve Kronik Böbrek Hastalığının bir alt grubu olarak glomerülonefrit hastalarında Hepatit B aşı etkinliğini inceledik. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 01.12. 2023 - 01.12. 2024 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi Nefroloji kliniğinde takip edilen 18-80 yaş arası erkek ya da kadın HbsAg negatif gelen aşısız ya da zaman içerisinde serokonversiyonu negatifleşmiş Glomerülonefrit hastalarından, rutin hepatit B aşısı için yönlendirilip, 3 doz aşısını tamamlamış olanlar dahil edilmiştir. 3. doz aşıdan 4-12 hafta sonra anti-HBs bakılmıştır. Aşı sonrası anti HBs düzeyi 10 IU/ml üzerinde olan hastaların aşıya tam yanıt verdiği kabul edildi.
Özet (Çeviri)
Background: In our study, we examined the relationship between kidney functions, proteinuria, and seroconversion after Hepatitis B vaccination in patients with glomerulonephritis under follow-up, and the efficacy of the Hepatitis B vaccine in glomerulonephritis patients as a subgroup of Chronic Kidney Disease. Method: The study included unvaccinated glomerulonephritis patients or those who became seronegative over time, aged between 18 and 80 years, male or female, HBsAg-negative, and followed up in the Nephrology Clinic of Ankara City Hospital between 01.12.2023 and 01.12.2024, who were referred for routine Hepatitis B vaccination and completed three doses of the vaccine. Anti-HBs was measured 4-12 weeks after the third dose of the vaccine. Patients with an anti-HBs level above 10 IU/ml after vaccination were considered to have a full response to the vaccine.