Narratives of childhood trauma in Neil Gaiman's novels
Neil Gaiman'ın romanlarında çocukluk travması anlatıları
  1. Tez No: 879184
  2. Yazar: DENİZ EGE ALTINÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLEYHA ÇETİNER ÖKTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu yüksek lisans tezi fantastik edebiyatın travma iyileşmesindeki dönüştürücü rolünü araştırmakta ve bu anlatıların nasıl iyileşme sürecine özgün bir çerçeve oluşturduğunu vurgulamaktadır. Janoff-Bulman, Herman ve Caruth'un kuramsal modellerini ele alan ve Tolkien'in“Kaçış, İyileşme, Teselli”kavramlarını uygulayan bu çalışma, Neil Gaiman'ın Coraline, The Graveyard Book ve The Ocean at the End of the Lane adlı eserlerini incelemektedir. Bu metinler, fantezi ve travma iyileşmesi arasındaki etkileşimlerin bir örneği olarak incelenmektedir. Analiz, fantezinin sembolik dünyasının travma anlatılarının yeniden yapılandırılmasına nasıl olanak sağladığını, yalnızca gerçeklikten bir kaçış sunmakla kalmayıp aynı zamanda kişinin deneyimleriyle daha derin bir uzlaşmayı kolaylaştırdığını vurgulamaktadır. Bu tez, fantastik edebiyatın, kendine özgü anlatı yapıları ve unsurları aracılığıyla, travmanın üstesinden gelmek için gerekli olan başa çıkma mekanizmaları ve iyileşme süreçleri hakkında önemli görüşler sunabileceğini öne sürmektedir. Gaiman'ın eserleri, okuyucuları ve karakterleri travma ve iyileşmenin psikolojik süreçlerinde paralel senaryolara dahil ederek, türün travmayı ifade etme ve travma ile çalışma kapasitesini belirginleştiren derin bir iyileşme yolculuğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis explores the transformative role of fantasy literature in trauma recovery, emphasising how these narratives serve as a unique framework for processing and healing. Engaging with theoretical models by Janoff-Bulman, Herman, and Caruth, and applying Tolkien's concepts of“Recovery, Escape, Consolation,”this study delves into Neil Gaiman's works, particularly Coraline, The Graveyard Book, and The Ocean at the End of the Lane. These texts are examined as illustrative of the interactions between fantasy and trauma recovery. The analysis highlights how fantasy's symbolic landscapes allow for a reconfiguration of trauma narratives, presenting not only an escape from reality but also facilitating a deeper reconciliation with one's experiences. This thesis posits that fantasy literature, through its unique narrative structures and elements, offers vital insights into the coping mechanisms and recovery processes essential for overcoming trauma. By immersing readers and characters alike in scenarios that parallel the psychological landscapes of trauma and recovery, Gaiman's works illustrate a profound journey of healing, making evident the genre's capacity to articulate and work through trauma.