Unutulmaz yemek deneyiminin tekrar ziyaret etme niyeti üzerindeki etkisi: Algılanan sosyal değer algısının düzenleyici rolü
The effect of memorable dining experience on revisit intention: The moderating role of perceived social value
- Tez No: 879287
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM İLHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez çalışmasında, unutulmaz yemek deneyiminin tekrar ziyaret etme niyetine etkisinde sosyal değer algısının düzenleyici rolünün tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın teorik kısmında, unutulmaz yemek deneyimi, tekrar ziyaret etme niyeti, algılanan değer ve sosyal değer algısı kavramları detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Literatürden elde edilen veriler ile hipotezler geliştirilmiş ve araştırma modeli oluşturulmuştur. Çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veriler Mersin Marina Yat limanındaki restoranları ziyaret eden ve yemek deneyimi yaşayan kişilerden, kullanılabilir toplam 467 anket formu ile toplanmıştır. Toplanan verilere ilk aşamada çoklu normal dağılım analizi, güvenilirlik analizleri ve çeşitli geçerlilik analizleri yapılmıştır. İkinci aşamada, araştırma modelinde yer alan hipotezler,“Yapısal Eşitlik Modellemesi”ile test edilmiştir. Üçüncü aşamada, düzenleyici rolü tespit etmek için yol analizi uygulanmıştır. Analiz sonucuna göre; unutulmaz yemek deneyiminin tekrar ziyaret etme niyetine pozitif ve anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, unutulmaz yemek deneyiminin alt boyutları olan;“üstün hizmet anlayışı”,“fiziksel çevre ve atmosfer”ve“yüksek değer algısı”tekrar ziyaret etme niyeti üzerinde pozitif ve anlamlı etkisi bulunurken,“seçkin ve leziz yemeklerin”herhangi bir etkisi saptanmamıştır. Yine çalışma kapsamında, unutulmaz yemek deneyiminin tekrar ziyaret etme niyetinde sosyal değer algısının düzenleyici rolü tespit edilmiştir. Son olarak;“üstün hizmet anlayışı”ve“fiziksel çevre ve atmosferin”tekrar ziyaret etme niyetinde sosyal değer algısının düzenleyici rolünün olduğu ortaya konulmuştur. Fakat,“yüksek değer algısı”boyutu ile ilgili tekrar ziyaret etme niyetinde sosyal değer algısının düzenleyici rolü tespit edilmemiştir. Çalışmada elde edilen sonuçların, literatüre yönelik katkılarına yer verilmiştir. Ayrıca gelecek çalışmalara yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the aim was to determine the moderating role of perceived social value on the intention to revisit an memorable dining experience. In the theoretical part of the study, the concepts of memorable dining experience, revisit on intention, perceived value, and perceived social value were elaborately explained. Hypotheses were developed and a research model was constructed based on the data obtained from the literature. A quantitative research method was employed in the study. Data were collected from local tourists who visited restaurants in Mersin Marina Yacht Harbor and experienced dining, with a total of 467 usable survey forms. In the first stage, multiple normal distribution analysis, reliability analyses, and various validity analyses were conducted on the collected data. In the second stage, the hypotheses in the research model were tested using“Structural Equation Modeling.”In the third stage, path analysis was applied to determine the regulatory role. According to the analysis results, it was found that an unforgettable dining experience has a positive and significant impact on the intention to revisit. Additionally, the sub-dimensions of an memorable dining experience, namely“excellent service behavior,”“physical environment and atmosphere,”and“high perceived value,”have a positive and significant effect on the intention to revisit, while the influence of“exquisite and delicious cuisine”was not detected. Furthermore, within the scope of the study, the moderating role of social value perception on the intention to revisit an memorable dining experience was determined. Finally, it was revealed that there is a moderating role of social perceived role on the intention to revisit in terms of“excellent service behavior,”and“physical environment and atmosphere.”However, the moderating role of soperceived value on the intention to revisit concerning the dimension of“high perceived value”was not determined. The contributions of the results obtained in the study to the literature were discussed, and recommendations for future studies were provided.