Kamu politikaları karar verme sürecinde sivil toplum kuruluşları: Konya STK Platformu örneği
Civil society in the public policy decision making process: The case of Konya NGO Platform
- Tez No: 879288
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ÇINKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
İnsanlık tarihi incelendiğinde ilk zamanlardan bu yana kadar toplumun tüm zamanlarında insanların bir yöneticiye ihtiyacı oldukları bilinmektedir. Bu ihtiyaç doğrultusunda günümüze kadar birçok aşama kat edilmiştir. Bu aşamaların da mevcut düzene sahip olunmasında birçok etkisi bulunmaktadır. Siyaset ve yönetim ile alakası olmadığını söyleyen bir birey bile hayatının mutlak bir kesitinde mutlaka karar veren düzeyinde adımlar atmaktadır. Küreselleşen yeni dünya düzeninde önceden geleneksel yaklaşımla ön planda olan kamu yönetimleri, oluşan yeni kamu yönetimi anlayışı ile artık günümüz şeklini almıştır. İşlerin daha demokratik şekilde ilerletilmesi ve daha sağlıklı şekilde işlemesinde STK faydası yadsınamayacak boyuttadır. Bu faydanın sağlanması noktasında ise gereken koşulların sağlanması yatmaktadır. Bu çalışmada amaç: STK ve kamu politikaları arasındaki ilişki boyutunu saptamak ve kamu politikalarının oluşum süreçlerinde STK rolünü açıklayarak akabinde Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformuna değinilerek sivil toplum kuruluşlarının yerel yönetimlerle ilişkilerine ve karar alma noktasındaki önemine örnekler aracılığı ile yanıt bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
When the history of humanity is examined, it is known that people need a manager at all times of society since the first times. In line with this need, many steps have been taken so far. These stages also have many effects on the existing order. Even an individual who says that he has nothing to do with politics and administration takes steps at the level of decision maker in an absolute part of his life. In the globalizing new world order, public administrations, which were at the forefront with the traditional approach, have now taken their present form with the new public administration approach. The benefits of NGOs in advancing the business in a more democratic way and functioning in a healthier way are undeniable. At the point of providing this benefit lies the provision of the necessary conditions. The aim of this study is to determine the dimension of the relationship between NGOs and public policies and to explain the role of NGOs in the formation processes of public policies. Then, by referring to the Konya Non-Governmental Organizations Platform, the relationship of non-governmental organizations with local governments and their importance in decision-making will be answered through examples.