Role conceptions and foreign policy studies: The case of Qatari policy makers and their role conceptions
Rol kavramları ve dış politika çalışması: Katar politika yapıcıları ve rol kavramları örneği
  1. Tez No: 879328
  2. Yazar: MOHAMED LEMIN ABDOULI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLEM AKDENİZ GÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Dış politika çalışmalarında, Le Prestre (1997) tarafından geliştirilen Kal Holsti'nin ulusal rol kavramsallaştırma çerçevesi, politika yapıcıların ülkelerinin bölgesel ve uluslararası sistemlerdeki rollerini temsil etmelerinin yanı sıra bu rollerin kaynaklarını incelemek için yaygın olarak kullanılma eğilimindedir. Katar dış işleri ortamında, bu tez Holsti'nin öncü çerçevesini kullanarak (a) Katarlı karar vericilerin 2009'dan 2015'e kadar olan konuşmalarında dile getirilen baskın rolleri; (b) bu ​​rollerdeki değişim ve/veya süreklilik; ve (c) bu rol anlayışlarının nedensel olmayan bir şekilde kökenleri. Katarlı üst düzey karar vericilerin açıklamalarının içerik analizi kullanılarak, çalışma bu karar vericilerin uluslararası sistemlerde devletleri adına temsil ettiği 11 rolü tanımladı. En yaygın rolleri ve bunların evrimini tanımladıktan sonra, Katar'ın kimliği ve statüsünün karar vericiler tarafından belirtilen on bir rolle nasıl ilişkili olduğu analiz edildi. Nispeten sıklıkları ve içeriklerine dayanarak, Katar rolleri ve statülerinin nispeten güçlü bir ilişkiye sahip olduğu bulundu. Bu çalışmadan çıkarılabilecek bulgular arasında, Katarlı karar vericilerin dış politika konuşmalarında, Katar dış politikasının en temel direkleri olarak kabul edilen arabuluculuk ve kurtuluş destekçileri rolünün çok ötesine geçen birçok çeşitli rol olduğu yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In foreign policy studies, Kal Holsti's national role conception framework, as developed by Le Prestre (1997), tends to be employed widely for studying policymakers' representation of their country's roles in the regional and international systems, as well as the sources of these roles. Within the milieu of Qatari foreign affairs, this thesis utilizes Holsti's seminal framework to discern (a) the predominant roles that are articulated in Qatari decisionmakers' speeches from 2009 to 2015; (b) the change and/or continuity within these roles; and (c) the origins of these role conceptions in a non-causal manner. Using content analysis of Qatari top decisionmakers' statements, the study identified 11 roles that are represented by these decision-makers on behalf of their state in international systems. After identifying the most prevalent roles and their evolution, how Qatar's identity and status correlate with the eleven roles indicated by the decision-makers has been analyzed. Based upon their relative frequency and their content, Qatari roles and status are found to have a relatively strong association. Among the findings that can be drawn from this study is that in the Qatari decision-makers' foreign policy speeches, there are plenty of various roles that go rather beyond the role of mediation and liberation supporters, which are commonly considered the most essential pillars of Qatari foreign policy.