Üniversite öğrencilerinin yeme tutumu ile bağlanma stilleri ve benlik saygısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between university students' eating attitudes and attachment styles and self-esteem
  1. Tez No: 879357
  2. Yazar: SEVDA KARAASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinin yeme tutumu ile bağlanma stilleri ve benlik saygısı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Ölçme araçlarından elde edilen veriler (IBM SPSS 26.0) kullanılarak test edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda üniversite öğrencilerinin yeme tutumları ile bağlanma stilleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı pozitif yönde ilişki tespit edilmiştir. Yeme tutumları ile hem yakın ilişkilerde yaşantılar ölçeği hem de bu ölçeğin alt faktörü olan kaçınmacı bağlanma stili arasında anlamlı ve pozitif ilişki olduğu görülmüştür. Fakat kaygılı bağlanma stili ile yeme tutumları arasında bir ilişki bulunsa da bu istatistikse olarak anlamlı düzeyde değildir. Üniversite öğrencilerinin benlik saygıları ile bağlanma stilleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı negatif yönde ilişki olduğu bulunmuştur. Benlik saygıları ile hem yakın ilişkilerde yaşantılar ölçeği hem de bu ölçeğin alt faktörü olan kaçınmacı bağlanma stili ve kaygılı bağlanma stili arasında anlamlı ve negatif ilişki tespit edilmiştir. Üniversite öğrencilerinin yeme tutumları ile benlik saygıları arasında istatistiksel açıdan anlamlı negatif yönde ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between eating attitudes, attachment styles and self-esteem of university students. Data obtained from measurement tools were tested using (IBM SPSS 26.0). In line with the findings of the research, a statistically significant positive relationship was detected between university students' eating attitudes and attachment styles. It was observed that there was a significant and positive relationship between eating attitudes and both the Experiences in Close Relationships scale and the avoidant attachment style, which is the sub-factor of this scale. However, although there is a relationship between anxious attachment style and eating attitudes, this is not statistically significant. It was found that there was a statistically significant negative relationship between university students' self-esteem and attachment styles. A significant and negative relationship was detected between self-esteem and both the Experiences in Close Relationships scale and the sub-factors of this scale, the avoidant attachment style and anxious attachment style. A statistically significant negative relationship was found between university students' eating attitudes and self-esteem.